VERBAL NOUN
athchruinniú
VERBAL ADJECTIVE
athchruinnithe
SINGULAR
1
d'athchruinnigh mé
▪ar athchruinnigh mé?
▪níor athchruinnigh mé
2
d'athchruinnigh tú
▪ar athchruinnigh tú?
▪níor athchruinnigh tú
3
d'athchruinnigh sé (MASC.)
▪ar athchruinnigh sé?
▪níor athchruinnigh sé
d'athchruinnigh sí (FEM.)
▪ar athchruinnigh sí?
▪níor athchruinnigh sí
PLURAL
1
d'athchruinníomar
▪ar athchruinníomar?
▪níor athchruinníomar
d'athchruinnigh muid
▪ar athchruinnigh muid?
▪níor athchruinnigh muid
2
d'athchruinnigh sibh
▪ar athchruinnigh sibh?
▪níor athchruinnigh sibh
3
d'athchruinnigh siad
▪ar athchruinnigh siad?
▪níor athchruinnigh siad
d'athchruinníodar
▪ar athchruinníodar?
▪níor athchruinníodar
PASSIVE
athchruinníodh
▪ar athchruinníodh?
▪níor athchruinníodh
SINGULAR
1
athchruinním
▪an athchruinním?
▪ní athchruinním
2
athchruinníonn tú
▪an athchruinníonn tú?
▪ní athchruinníonn tú
3
athchruinníonn sé (MASC.)
▪an athchruinníonn sé?
▪ní athchruinníonn sé
athchruinníonn sí (FEM.)
▪an athchruinníonn sí?
▪ní athchruinníonn sí
PLURAL
1
athchruinnímid
▪an athchruinnímid?
▪ní athchruinnímid
athchruinníonn muid
▪an athchruinníonn muid?
▪ní athchruinníonn muid
2
athchruinníonn sibh
▪an athchruinníonn sibh?
▪ní athchruinníonn sibh
3
athchruinníonn siad
▪an athchruinníonn siad?
▪ní athchruinníonn siad
PASSIVE
athchruinnítear
▪an athchruinnítear?
▪ní athchruinnítear
SINGULAR
1
athchruinneoidh mé
▪an athchruinneoidh mé?
▪ní athchruinneoidh mé
2
athchruinneoidh tú
▪an athchruinneoidh tú?
▪ní athchruinneoidh tú
3
athchruinneoidh sé (MASC.)
▪an athchruinneoidh sé?
▪ní athchruinneoidh sé
athchruinneoidh sí (FEM.)
▪an athchruinneoidh sí?
▪ní athchruinneoidh sí
PLURAL
1
athchruinneoimid
▪an athchruinneoimid?
▪ní athchruinneoimid
athchruinneoidh muid
▪an athchruinneoidh muid?
▪ní athchruinneoidh muid
2
athchruinneoidh sibh
▪an athchruinneoidh sibh?
▪ní athchruinneoidh sibh
3
athchruinneoidh siad
▪an athchruinneoidh siad?
▪ní athchruinneoidh siad
PASSIVE
athchruinneofar
▪an athchruinneofar?
▪ní athchruinneofar
SINGULAR
1
d'athchruinneoinn
▪an athchruinneoinn?
▪ní athchruinneoinn
2
d'athchruinneofá
▪an athchruinneofá?
▪ní athchruinneofá
3
d'athchruinneodh sé (MASC.)
▪an athchruinneodh sé?
▪ní athchruinneodh sé
d'athchruinneodh sí (FEM.)
▪an athchruinneodh sí?
▪ní athchruinneodh sí
PLURAL
1
d'athchruinneoimis
▪an athchruinneoimis?
▪ní athchruinneoimis
d'athchruinneodh muid
▪an athchruinneodh muid?
▪ní athchruinneodh muid
2
d'athchruinneodh sibh
▪an athchruinneodh sibh?
▪ní athchruinneodh sibh
3
d'athchruinneoidís
▪an athchruinneoidís?
▪ní athchruinneoidís
d'athchruinneodh siad
▪an athchruinneodh siad?
▪ní athchruinneodh siad
PASSIVE
d'athchruinneofaí
▪an athchruinneofaí?
▪ní athchruinneofaí
SINGULAR
1
d'athchruinnínn
▪an athchruinnínn?
▪ní athchruinnínn
2
d'athchruinníteá
▪an athchruinníteá?
▪ní athchruinníteá
3
d'athchruinníodh sé (MASC.)
▪an athchruinníodh sé?
▪ní athchruinníodh sé
d'athchruinníodh sí (FEM.)
▪an athchruinníodh sí?
▪ní athchruinníodh sí
PLURAL
1
d'athchruinnímis
▪an athchruinnímis?
▪ní athchruinnímis
d'athchruinníodh muid
▪an athchruinníodh muid?
▪ní athchruinníodh muid
2
d'athchruinníodh sibh
▪an athchruinníodh sibh?
▪ní athchruinníodh sibh
3
d'athchruinnídís
▪an athchruinnídís?
▪ní athchruinnídís
d'athchruinníodh siad
▪an athchruinníodh siad?
▪ní athchruinníodh siad
PASSIVE
d'athchruinnítí
▪an athchruinnítí?
▪ní athchruinnítí
SINGULAR
1
athchruinním!
▪ná hathchruinním!
2
athchruinnigh!
▪ná hathchruinnigh!
3
athchruinníodh sé! (MASC.)
▪ná hathchruinníodh sé!
athchruinníodh sí! (FEM.)
▪ná hathchruinníodh sí!
PLURAL
1
athchruinnímis!
▪ná hathchruinnímis!
athchruinníodh muid!
▪ná hathchruinníodh muid!
2
athchruinnígí!
▪ná hathchruinnígí!
3
athchruinnídís!
▪ná hathchruinnídís!
athchruinníodh siad!
▪ná hathchruinníodh siad!
PASSIVE
athchruinnítear!
▪ná hathchruinnítear!
SINGULAR
1
go n-athchruinní mé
▪nár athchruinní mé
2
go n-athchruinní tú
▪nár athchruinní tú
3
go n-athchruinní sé (MASC.)
▪nár athchruinní sé
go n-athchruinní sí (FEM.)
▪nár athchruinní sí
PLURAL
1
go n-athchruinnímid
▪nár athchruinnímid
go n-athchruinní muid
▪nár athchruinní muid
2
go n-athchruinní sibh
▪nár athchruinní sibh
3
go n-athchruinní siad
▪nár athchruinní siad
PASSIVE
go n-athchruinnítear
▪nár athchruinnítear
