VERBAL NOUN
cúlsleamhnú
VERBAL ADJECTIVE
cúlsleamhnaithe
SINGULAR
1
chúlsleamhnaigh mé
▪ar chúlsleamhnaigh mé?
▪níor chúlsleamhnaigh mé
2
chúlsleamhnaigh tú
▪ar chúlsleamhnaigh tú?
▪níor chúlsleamhnaigh tú
3
chúlsleamhnaigh sé (MASC.)
▪ar chúlsleamhnaigh sé?
▪níor chúlsleamhnaigh sé
chúlsleamhnaigh sí (FEM.)
▪ar chúlsleamhnaigh sí?
▪níor chúlsleamhnaigh sí
PLURAL
1
chúlsleamhnaíomar
▪ar chúlsleamhnaíomar?
▪níor chúlsleamhnaíomar
chúlsleamhnaigh muid
▪ar chúlsleamhnaigh muid?
▪níor chúlsleamhnaigh muid
2
chúlsleamhnaigh sibh
▪ar chúlsleamhnaigh sibh?
▪níor chúlsleamhnaigh sibh
3
chúlsleamhnaigh siad
▪ar chúlsleamhnaigh siad?
▪níor chúlsleamhnaigh siad
chúlsleamhnaíodar
▪ar chúlsleamhnaíodar?
▪níor chúlsleamhnaíodar
PASSIVE
cúlsleamhnaíodh
▪ar cúlsleamhnaíodh?
▪níor cúlsleamhnaíodh
SINGULAR
1
cúlsleamhnaím
▪an gcúlsleamhnaím?
▪ní chúlsleamhnaím
2
cúlsleamhnaíonn tú
▪an gcúlsleamhnaíonn tú?
▪ní chúlsleamhnaíonn tú
3
cúlsleamhnaíonn sé (MASC.)
▪an gcúlsleamhnaíonn sé?
▪ní chúlsleamhnaíonn sé
cúlsleamhnaíonn sí (FEM.)
▪an gcúlsleamhnaíonn sí?
▪ní chúlsleamhnaíonn sí
PLURAL
1
cúlsleamhnaímid
▪an gcúlsleamhnaímid?
▪ní chúlsleamhnaímid
cúlsleamhnaíonn muid
▪an gcúlsleamhnaíonn muid?
▪ní chúlsleamhnaíonn muid
2
cúlsleamhnaíonn sibh
▪an gcúlsleamhnaíonn sibh?
▪ní chúlsleamhnaíonn sibh
3
cúlsleamhnaíonn siad
▪an gcúlsleamhnaíonn siad?
▪ní chúlsleamhnaíonn siad
PASSIVE
cúlsleamhnaítear
▪an gcúlsleamhnaítear?
▪ní chúlsleamhnaítear
SINGULAR
1
cúlsleamhnóidh mé
▪an gcúlsleamhnóidh mé?
▪ní chúlsleamhnóidh mé
2
cúlsleamhnóidh tú
▪an gcúlsleamhnóidh tú?
▪ní chúlsleamhnóidh tú
3
cúlsleamhnóidh sé (MASC.)
▪an gcúlsleamhnóidh sé?
▪ní chúlsleamhnóidh sé
cúlsleamhnóidh sí (FEM.)
▪an gcúlsleamhnóidh sí?
▪ní chúlsleamhnóidh sí
PLURAL
1
cúlsleamhnóimid
▪an gcúlsleamhnóimid?
▪ní chúlsleamhnóimid
cúlsleamhnóidh muid
▪an gcúlsleamhnóidh muid?
▪ní chúlsleamhnóidh muid
2
cúlsleamhnóidh sibh
▪an gcúlsleamhnóidh sibh?
▪ní chúlsleamhnóidh sibh
3
cúlsleamhnóidh siad
▪an gcúlsleamhnóidh siad?
▪ní chúlsleamhnóidh siad
PASSIVE
cúlsleamhnófar
▪an gcúlsleamhnófar?
▪ní chúlsleamhnófar
SINGULAR
1
chúlsleamhnóinn
▪an gcúlsleamhnóinn?
▪ní chúlsleamhnóinn
2
chúlsleamhnófá
▪an gcúlsleamhnófá?
▪ní chúlsleamhnófá
3
chúlsleamhnódh sé (MASC.)
▪an gcúlsleamhnódh sé?
▪ní chúlsleamhnódh sé
chúlsleamhnódh sí (FEM.)
▪an gcúlsleamhnódh sí?
▪ní chúlsleamhnódh sí
PLURAL
1
chúlsleamhnóimis
▪an gcúlsleamhnóimis?
▪ní chúlsleamhnóimis
chúlsleamhnódh muid
▪an gcúlsleamhnódh muid?
▪ní chúlsleamhnódh muid
2
chúlsleamhnódh sibh
▪an gcúlsleamhnódh sibh?
▪ní chúlsleamhnódh sibh
3
chúlsleamhnóidís
▪an gcúlsleamhnóidís?
▪ní chúlsleamhnóidís
chúlsleamhnódh siad
▪an gcúlsleamhnódh siad?
▪ní chúlsleamhnódh siad
PASSIVE
chúlsleamhnófaí
▪an gcúlsleamhnófaí?
▪ní chúlsleamhnófaí
SINGULAR
1
chúlsleamhnaínn
▪an gcúlsleamhnaínn?
▪ní chúlsleamhnaínn
2
chúlsleamhnaíteá
▪an gcúlsleamhnaíteá?
▪ní chúlsleamhnaíteá
3
chúlsleamhnaíodh sé (MASC.)
▪an gcúlsleamhnaíodh sé?
▪ní chúlsleamhnaíodh sé
chúlsleamhnaíodh sí (FEM.)
▪an gcúlsleamhnaíodh sí?
▪ní chúlsleamhnaíodh sí
PLURAL
1
chúlsleamhnaímis
▪an gcúlsleamhnaímis?
▪ní chúlsleamhnaímis
chúlsleamhnaíodh muid
▪an gcúlsleamhnaíodh muid?
▪ní chúlsleamhnaíodh muid
2
chúlsleamhnaíodh sibh
▪an gcúlsleamhnaíodh sibh?
▪ní chúlsleamhnaíodh sibh
3
chúlsleamhnaídís
▪an gcúlsleamhnaídís?
▪ní chúlsleamhnaídís
chúlsleamhnaíodh siad
▪an gcúlsleamhnaíodh siad?
▪ní chúlsleamhnaíodh siad
PASSIVE
chúlsleamhnaítí
▪an gcúlsleamhnaítí?
▪ní chúlsleamhnaítí
SINGULAR
1
cúlsleamhnaím!
▪ná cúlsleamhnaím!
2
cúlsleamhnaigh!
▪ná cúlsleamhnaigh!
3
cúlsleamhnaíodh sé! (MASC.)
▪ná cúlsleamhnaíodh sé!
cúlsleamhnaíodh sí! (FEM.)
▪ná cúlsleamhnaíodh sí!
PLURAL
1
cúlsleamhnaímis!
▪ná cúlsleamhnaímis!
cúlsleamhnaíodh muid!
▪ná cúlsleamhnaíodh muid!
2
cúlsleamhnaígí!
▪ná cúlsleamhnaígí!
3
cúlsleamhnaídís!
▪ná cúlsleamhnaídís!
cúlsleamhnaíodh siad!
▪ná cúlsleamhnaíodh siad!
PASSIVE
cúlsleamhnaítear!
▪ná cúlsleamhnaítear!
SINGULAR
1
go gcúlsleamhnaí mé
▪nár chúlsleamhnaí mé
2
go gcúlsleamhnaí tú
▪nár chúlsleamhnaí tú
3
go gcúlsleamhnaí sé (MASC.)
▪nár chúlsleamhnaí sé
go gcúlsleamhnaí sí (FEM.)
▪nár chúlsleamhnaí sí
PLURAL
1
go gcúlsleamhnaímid
▪nár chúlsleamhnaímid
go gcúlsleamhnaí muid
▪nár chúlsleamhnaí muid
2
go gcúlsleamhnaí sibh
▪nár chúlsleamhnaí sibh
3
go gcúlsleamhnaí siad
▪nár chúlsleamhnaí siad
PASSIVE
go gcúlsleamhnaítear
▪nár chúlsleamhnaítear
