VERBAL NOUN
camhrú
VERBAL ADJECTIVE
camhraithe
SINGULAR
1
chamhraigh mé
▪ar chamhraigh mé?
▪níor chamhraigh mé
2
chamhraigh tú
▪ar chamhraigh tú?
▪níor chamhraigh tú
3
chamhraigh sé (MASC.)
▪ar chamhraigh sé?
▪níor chamhraigh sé
chamhraigh sí (FEM.)
▪ar chamhraigh sí?
▪níor chamhraigh sí
PLURAL
1
chamhraíomar
▪ar chamhraíomar?
▪níor chamhraíomar
chamhraigh muid
▪ar chamhraigh muid?
▪níor chamhraigh muid
2
chamhraigh sibh
▪ar chamhraigh sibh?
▪níor chamhraigh sibh
3
chamhraigh siad
▪ar chamhraigh siad?
▪níor chamhraigh siad
chamhraíodar
▪ar chamhraíodar?
▪níor chamhraíodar
PASSIVE
camhraíodh
▪ar camhraíodh?
▪níor camhraíodh
SINGULAR
1
camhraím
▪an gcamhraím?
▪ní chamhraím
2
camhraíonn tú
▪an gcamhraíonn tú?
▪ní chamhraíonn tú
3
camhraíonn sé (MASC.)
▪an gcamhraíonn sé?
▪ní chamhraíonn sé
camhraíonn sí (FEM.)
▪an gcamhraíonn sí?
▪ní chamhraíonn sí
PLURAL
1
camhraímid
▪an gcamhraímid?
▪ní chamhraímid
camhraíonn muid
▪an gcamhraíonn muid?
▪ní chamhraíonn muid
2
camhraíonn sibh
▪an gcamhraíonn sibh?
▪ní chamhraíonn sibh
3
camhraíonn siad
▪an gcamhraíonn siad?
▪ní chamhraíonn siad
PASSIVE
camhraítear
▪an gcamhraítear?
▪ní chamhraítear
SINGULAR
1
camhróidh mé
▪an gcamhróidh mé?
▪ní chamhróidh mé
2
camhróidh tú
▪an gcamhróidh tú?
▪ní chamhróidh tú
3
camhróidh sé (MASC.)
▪an gcamhróidh sé?
▪ní chamhróidh sé
camhróidh sí (FEM.)
▪an gcamhróidh sí?
▪ní chamhróidh sí
PLURAL
1
camhróimid
▪an gcamhróimid?
▪ní chamhróimid
camhróidh muid
▪an gcamhróidh muid?
▪ní chamhróidh muid
2
camhróidh sibh
▪an gcamhróidh sibh?
▪ní chamhróidh sibh
3
camhróidh siad
▪an gcamhróidh siad?
▪ní chamhróidh siad
PASSIVE
camhrófar
▪an gcamhrófar?
▪ní chamhrófar
SINGULAR
1
chamhróinn
▪an gcamhróinn?
▪ní chamhróinn
2
chamhrófá
▪an gcamhrófá?
▪ní chamhrófá
3
chamhródh sé (MASC.)
▪an gcamhródh sé?
▪ní chamhródh sé
chamhródh sí (FEM.)
▪an gcamhródh sí?
▪ní chamhródh sí
PLURAL
1
chamhróimis
▪an gcamhróimis?
▪ní chamhróimis
chamhródh muid
▪an gcamhródh muid?
▪ní chamhródh muid
2
chamhródh sibh
▪an gcamhródh sibh?
▪ní chamhródh sibh
3
chamhróidís
▪an gcamhróidís?
▪ní chamhróidís
chamhródh siad
▪an gcamhródh siad?
▪ní chamhródh siad
PASSIVE
chamhrófaí
▪an gcamhrófaí?
▪ní chamhrófaí
SINGULAR
1
chamhraínn
▪an gcamhraínn?
▪ní chamhraínn
2
chamhraíteá
▪an gcamhraíteá?
▪ní chamhraíteá
3
chamhraíodh sé (MASC.)
▪an gcamhraíodh sé?
▪ní chamhraíodh sé
chamhraíodh sí (FEM.)
▪an gcamhraíodh sí?
▪ní chamhraíodh sí
PLURAL
1
chamhraímis
▪an gcamhraímis?
▪ní chamhraímis
chamhraíodh muid
▪an gcamhraíodh muid?
▪ní chamhraíodh muid
2
chamhraíodh sibh
▪an gcamhraíodh sibh?
▪ní chamhraíodh sibh
3
chamhraídís
▪an gcamhraídís?
▪ní chamhraídís
chamhraíodh siad
▪an gcamhraíodh siad?
▪ní chamhraíodh siad
PASSIVE
chamhraítí
▪an gcamhraítí?
▪ní chamhraítí
SINGULAR
1
camhraím!
▪ná camhraím!
2
camhraigh!
▪ná camhraigh!
3
camhraíodh sé! (MASC.)
▪ná camhraíodh sé!
camhraíodh sí! (FEM.)
▪ná camhraíodh sí!
PLURAL
1
camhraímis!
▪ná camhraímis!
camhraíodh muid!
▪ná camhraíodh muid!
2
camhraígí!
▪ná camhraígí!
3
camhraídís!
▪ná camhraídís!
camhraíodh siad!
▪ná camhraíodh siad!
PASSIVE
camhraítear!
▪ná camhraítear!
SINGULAR
1
go gcamhraí mé
▪nár chamhraí mé
2
go gcamhraí tú
▪nár chamhraí tú
3
go gcamhraí sé (MASC.)
▪nár chamhraí sé
go gcamhraí sí (FEM.)
▪nár chamhraí sí
PLURAL
1
go gcamhraímid
▪nár chamhraímid
go gcamhraí muid
▪nár chamhraí muid
2
go gcamhraí sibh
▪nár chamhraí sibh
3
go gcamhraí siad
▪nár chamhraí siad
PASSIVE
go gcamhraítear
▪nár chamhraítear
