Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: cruthaigh · díorthaigh · cruthnaigh
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

díchruthaigh

VERB

VERBAL NOUN

díchruthú

VERBAL ADJECTIVE

díchruthaithe

SINGULAR

1
dhíchruthaigh mé
ar dhíchruthaigh mé?
níor dhíchruthaigh mé
2
dhíchruthaigh tú
ar dhíchruthaigh tú?
níor dhíchruthaigh tú
3
dhíchruthaigh sé (MASC.)
ar dhíchruthaigh sé?
níor dhíchruthaigh sé
dhíchruthaigh sí (FEM.)
ar dhíchruthaigh sí?
níor dhíchruthaigh sí

PLURAL

1
dhíchruthaíomar
ar dhíchruthaíomar?
níor dhíchruthaíomar
dhíchruthaigh muid
ar dhíchruthaigh muid?
níor dhíchruthaigh muid
2
dhíchruthaigh sibh
ar dhíchruthaigh sibh?
níor dhíchruthaigh sibh
3
dhíchruthaigh siad
ar dhíchruthaigh siad?
níor dhíchruthaigh siad
dhíchruthaíodar
ar dhíchruthaíodar?
níor dhíchruthaíodar

PASSIVE

díchruthaíodh
ar díchruthaíodh?
níor díchruthaíodh

SINGULAR

1
díchruthaím
an ndíchruthaím?
ní dhíchruthaím
2
díchruthaíonn tú
an ndíchruthaíonn tú?
ní dhíchruthaíonn tú
3
díchruthaíonn sé (MASC.)
an ndíchruthaíonn sé?
ní dhíchruthaíonn sé
díchruthaíonn sí (FEM.)
an ndíchruthaíonn sí?
ní dhíchruthaíonn sí

PLURAL

1
díchruthaímid
an ndíchruthaímid?
ní dhíchruthaímid
díchruthaíonn muid
an ndíchruthaíonn muid?
ní dhíchruthaíonn muid
2
díchruthaíonn sibh
an ndíchruthaíonn sibh?
ní dhíchruthaíonn sibh
3
díchruthaíonn siad
an ndíchruthaíonn siad?
ní dhíchruthaíonn siad

PASSIVE

díchruthaítear
an ndíchruthaítear?
ní dhíchruthaítear

SINGULAR

1
díchruthóidh mé
an ndíchruthóidh mé?
ní dhíchruthóidh mé
2
díchruthóidh tú
an ndíchruthóidh tú?
ní dhíchruthóidh tú
3
díchruthóidh sé (MASC.)
an ndíchruthóidh sé?
ní dhíchruthóidh sé
díchruthóidh sí (FEM.)
an ndíchruthóidh sí?
ní dhíchruthóidh sí

PLURAL

1
díchruthóimid
an ndíchruthóimid?
ní dhíchruthóimid
díchruthóidh muid
an ndíchruthóidh muid?
ní dhíchruthóidh muid
2
díchruthóidh sibh
an ndíchruthóidh sibh?
ní dhíchruthóidh sibh
3
díchruthóidh siad
an ndíchruthóidh siad?
ní dhíchruthóidh siad

PASSIVE

díchruthófar
an ndíchruthófar?
ní dhíchruthófar

SINGULAR

1
dhíchruthóinn
an ndíchruthóinn?
ní dhíchruthóinn
2
dhíchruthófá
an ndíchruthófá?
ní dhíchruthófá
3
dhíchruthódh sé (MASC.)
an ndíchruthódh sé?
ní dhíchruthódh sé
dhíchruthódh sí (FEM.)
an ndíchruthódh sí?
ní dhíchruthódh sí

PLURAL

1
dhíchruthóimis
an ndíchruthóimis?
ní dhíchruthóimis
dhíchruthódh muid
an ndíchruthódh muid?
ní dhíchruthódh muid
2
dhíchruthódh sibh
an ndíchruthódh sibh?
ní dhíchruthódh sibh
3
dhíchruthóidís
an ndíchruthóidís?
ní dhíchruthóidís
dhíchruthódh siad
an ndíchruthódh siad?
ní dhíchruthódh siad

PASSIVE

dhíchruthófaí
an ndíchruthófaí?
ní dhíchruthófaí

SINGULAR

1
dhíchruthaínn
an ndíchruthaínn?
ní dhíchruthaínn
2
dhíchruthaíteá
an ndíchruthaíteá?
ní dhíchruthaíteá
3
dhíchruthaíodh sé (MASC.)
an ndíchruthaíodh sé?
ní dhíchruthaíodh sé
dhíchruthaíodh sí (FEM.)
an ndíchruthaíodh sí?
ní dhíchruthaíodh sí

PLURAL

1
dhíchruthaímis
an ndíchruthaímis?
ní dhíchruthaímis
dhíchruthaíodh muid
an ndíchruthaíodh muid?
ní dhíchruthaíodh muid
2
dhíchruthaíodh sibh
an ndíchruthaíodh sibh?
ní dhíchruthaíodh sibh
3
dhíchruthaídís
an ndíchruthaídís?
ní dhíchruthaídís
dhíchruthaíodh siad
an ndíchruthaíodh siad?
ní dhíchruthaíodh siad

PASSIVE

dhíchruthaítí
an ndíchruthaítí?
ní dhíchruthaítí

SINGULAR

1
díchruthaím!
ná díchruthaím!
2
díchruthaigh!
ná díchruthaigh!
3
díchruthaíodh sé! (MASC.)
ná díchruthaíodh sé!
díchruthaíodh sí! (FEM.)
ná díchruthaíodh sí!

PLURAL

1
díchruthaímis!
ná díchruthaímis!
díchruthaíodh muid!
ná díchruthaíodh muid!
2
díchruthaígí!
ná díchruthaígí!
3
díchruthaídís!
ná díchruthaídís!
díchruthaíodh siad!
ná díchruthaíodh siad!

PASSIVE

díchruthaítear!
ná díchruthaítear!

SINGULAR

1
go ndíchruthaí mé
nár dhíchruthaí mé
2
go ndíchruthaí tú
nár dhíchruthaí tú
3
go ndíchruthaí sé (MASC.)
nár dhíchruthaí sé
go ndíchruthaí sí (FEM.)
nár dhíchruthaí sí

PLURAL

1
go ndíchruthaímid
nár dhíchruthaímid
go ndíchruthaí muid
nár dhíchruthaí muid
2
go ndíchruthaí sibh
nár dhíchruthaí sibh
3
go ndíchruthaí siad
nár dhíchruthaí siad

PASSIVE

go ndíchruthaítear
nár dhíchruthaítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News