VERBAL NOUN
dímholadh
VERBAL ADJECTIVE
dímholta
SINGULAR
1
dhímhol mé
▪ar dhímhol mé?
▪níor dhímhol mé
2
dhímhol tú
▪ar dhímhol tú?
▪níor dhímhol tú
3
dhímhol sé (MASC.)
▪ar dhímhol sé?
▪níor dhímhol sé
dhímhol sí (FEM.)
▪ar dhímhol sí?
▪níor dhímhol sí
PLURAL
1
dhímholamar
▪ar dhímholamar?
▪níor dhímholamar
dhímhol muid
▪ar dhímhol muid?
▪níor dhímhol muid
2
dhímhol sibh
▪ar dhímhol sibh?
▪níor dhímhol sibh
3
dhímhol siad
▪ar dhímhol siad?
▪níor dhímhol siad
dhímholadar
▪ar dhímholadar?
▪níor dhímholadar
PASSIVE
dímholadh
▪ar dímholadh?
▪níor dímholadh
SINGULAR
1
dímholaim
▪an ndímholaim?
▪ní dhímholaim
2
dímholann tú
▪an ndímholann tú?
▪ní dhímholann tú
3
dímholann sé (MASC.)
▪an ndímholann sé?
▪ní dhímholann sé
dímholann sí (FEM.)
▪an ndímholann sí?
▪ní dhímholann sí
PLURAL
1
dímholaimid
▪an ndímholaimid?
▪ní dhímholaimid
dímholann muid
▪an ndímholann muid?
▪ní dhímholann muid
2
dímholann sibh
▪an ndímholann sibh?
▪ní dhímholann sibh
3
dímholann siad
▪an ndímholann siad?
▪ní dhímholann siad
PASSIVE
dímholtar
▪an ndímholtar?
▪ní dhímholtar
SINGULAR
1
dímholfaidh mé
▪an ndímholfaidh mé?
▪ní dhímholfaidh mé
2
dímholfaidh tú
▪an ndímholfaidh tú?
▪ní dhímholfaidh tú
3
dímholfaidh sé (MASC.)
▪an ndímholfaidh sé?
▪ní dhímholfaidh sé
dímholfaidh sí (FEM.)
▪an ndímholfaidh sí?
▪ní dhímholfaidh sí
PLURAL
1
dímholfaimid
▪an ndímholfaimid?
▪ní dhímholfaimid
dímholfaidh muid
▪an ndímholfaidh muid?
▪ní dhímholfaidh muid
2
dímholfaidh sibh
▪an ndímholfaidh sibh?
▪ní dhímholfaidh sibh
3
dímholfaidh siad
▪an ndímholfaidh siad?
▪ní dhímholfaidh siad
PASSIVE
dímholfar
▪an ndímholfar?
▪ní dhímholfar
SINGULAR
1
dhímholfainn
▪an ndímholfainn?
▪ní dhímholfainn
2
dhímholfá
▪an ndímholfá?
▪ní dhímholfá
3
dhímholfadh sé (MASC.)
▪an ndímholfadh sé?
▪ní dhímholfadh sé
dhímholfadh sí (FEM.)
▪an ndímholfadh sí?
▪ní dhímholfadh sí
PLURAL
1
dhímholfaimis
▪an ndímholfaimis?
▪ní dhímholfaimis
dhímholfadh muid
▪an ndímholfadh muid?
▪ní dhímholfadh muid
2
dhímholfadh sibh
▪an ndímholfadh sibh?
▪ní dhímholfadh sibh
3
dhímholfaidís
▪an ndímholfaidís?
▪ní dhímholfaidís
dhímholfadh siad
▪an ndímholfadh siad?
▪ní dhímholfadh siad
PASSIVE
dhímholfaí
▪an ndímholfaí?
▪ní dhímholfaí
SINGULAR
1
dhímholainn
▪an ndímholainn?
▪ní dhímholainn
2
dhímholtá
▪an ndímholtá?
▪ní dhímholtá
3
dhímholadh sé (MASC.)
▪an ndímholadh sé?
▪ní dhímholadh sé
dhímholadh sí (FEM.)
▪an ndímholadh sí?
▪ní dhímholadh sí
PLURAL
1
dhímholaimis
▪an ndímholaimis?
▪ní dhímholaimis
dhímholadh muid
▪an ndímholadh muid?
▪ní dhímholadh muid
2
dhímholadh sibh
▪an ndímholadh sibh?
▪ní dhímholadh sibh
3
dhímholaidís
▪an ndímholaidís?
▪ní dhímholaidís
dhímholadh siad
▪an ndímholadh siad?
▪ní dhímholadh siad
PASSIVE
dhímholtaí
▪an ndímholtaí?
▪ní dhímholtaí
SINGULAR
1
dímholaim!
▪ná dímholaim!
2
dímhol!
▪ná dímhol!
3
dímholadh sé! (MASC.)
▪ná dímholadh sé!
dímholadh sí! (FEM.)
▪ná dímholadh sí!
PLURAL
1
dímholaimis!
▪ná dímholaimis!
dímholadh muid!
▪ná dímholadh muid!
2
dímholaigí!
▪ná dímholaigí!
3
dímholaidís!
▪ná dímholaidís!
dímholadh siad!
▪ná dímholadh siad!
PASSIVE
dímholtar!
▪ná dímholtar!
SINGULAR
1
go ndímhola mé
▪nár dhímhola mé
2
go ndímhola tú
▪nár dhímhola tú
3
go ndímhola sé (MASC.)
▪nár dhímhola sé
go ndímhola sí (FEM.)
▪nár dhímhola sí
PLURAL
1
go ndímholaimid
▪nár dhímholaimid
go ndímhola muid
▪nár dhímhola muid
2
go ndímhola sibh
▪nár dhímhola sibh
3
go ndímhola siad
▪nár dhímhola siad
PASSIVE
go ndímholtar
▪nár dhímholtar
