Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

dathmhaisigh

VERB

VERBAL NOUN

dathmhaisiú

VERBAL ADJECTIVE

dathmhaisithe

SINGULAR

1
dhathmhaisigh mé
ar dhathmhaisigh mé?
níor dhathmhaisigh mé
2
dhathmhaisigh tú
ar dhathmhaisigh tú?
níor dhathmhaisigh tú
3
dhathmhaisigh sé (MASC.)
ar dhathmhaisigh sé?
níor dhathmhaisigh sé
dhathmhaisigh sí (FEM.)
ar dhathmhaisigh sí?
níor dhathmhaisigh sí

PLURAL

1
dhathmhaisíomar
ar dhathmhaisíomar?
níor dhathmhaisíomar
dhathmhaisigh muid
ar dhathmhaisigh muid?
níor dhathmhaisigh muid
2
dhathmhaisigh sibh
ar dhathmhaisigh sibh?
níor dhathmhaisigh sibh
3
dhathmhaisigh siad
ar dhathmhaisigh siad?
níor dhathmhaisigh siad
dhathmhaisíodar
ar dhathmhaisíodar?
níor dhathmhaisíodar

PASSIVE

dathmhaisíodh
ar dathmhaisíodh?
níor dathmhaisíodh

SINGULAR

1
dathmhaisím
an ndathmhaisím?
ní dhathmhaisím
2
dathmhaisíonn tú
an ndathmhaisíonn tú?
ní dhathmhaisíonn tú
3
dathmhaisíonn sé (MASC.)
an ndathmhaisíonn sé?
ní dhathmhaisíonn sé
dathmhaisíonn sí (FEM.)
an ndathmhaisíonn sí?
ní dhathmhaisíonn sí

PLURAL

1
dathmhaisímid
an ndathmhaisímid?
ní dhathmhaisímid
dathmhaisíonn muid
an ndathmhaisíonn muid?
ní dhathmhaisíonn muid
2
dathmhaisíonn sibh
an ndathmhaisíonn sibh?
ní dhathmhaisíonn sibh
3
dathmhaisíonn siad
an ndathmhaisíonn siad?
ní dhathmhaisíonn siad

PASSIVE

dathmhaisítear
an ndathmhaisítear?
ní dhathmhaisítear

SINGULAR

1
dathmhaiseoidh mé
an ndathmhaiseoidh mé?
ní dhathmhaiseoidh mé
2
dathmhaiseoidh tú
an ndathmhaiseoidh tú?
ní dhathmhaiseoidh tú
3
dathmhaiseoidh sé (MASC.)
an ndathmhaiseoidh sé?
ní dhathmhaiseoidh sé
dathmhaiseoidh sí (FEM.)
an ndathmhaiseoidh sí?
ní dhathmhaiseoidh sí

PLURAL

1
dathmhaiseoimid
an ndathmhaiseoimid?
ní dhathmhaiseoimid
dathmhaiseoidh muid
an ndathmhaiseoidh muid?
ní dhathmhaiseoidh muid
2
dathmhaiseoidh sibh
an ndathmhaiseoidh sibh?
ní dhathmhaiseoidh sibh
3
dathmhaiseoidh siad
an ndathmhaiseoidh siad?
ní dhathmhaiseoidh siad

PASSIVE

dathmhaiseofar
an ndathmhaiseofar?
ní dhathmhaiseofar

SINGULAR

1
dhathmhaiseoinn
an ndathmhaiseoinn?
ní dhathmhaiseoinn
2
dhathmhaiseofá
an ndathmhaiseofá?
ní dhathmhaiseofá
3
dhathmhaiseodh sé (MASC.)
an ndathmhaiseodh sé?
ní dhathmhaiseodh sé
dhathmhaiseodh sí (FEM.)
an ndathmhaiseodh sí?
ní dhathmhaiseodh sí

PLURAL

1
dhathmhaiseoimis
an ndathmhaiseoimis?
ní dhathmhaiseoimis
dhathmhaiseodh muid
an ndathmhaiseodh muid?
ní dhathmhaiseodh muid
2
dhathmhaiseodh sibh
an ndathmhaiseodh sibh?
ní dhathmhaiseodh sibh
3
dhathmhaiseoidís
an ndathmhaiseoidís?
ní dhathmhaiseoidís
dhathmhaiseodh siad
an ndathmhaiseodh siad?
ní dhathmhaiseodh siad

PASSIVE

dhathmhaiseofaí
an ndathmhaiseofaí?
ní dhathmhaiseofaí

SINGULAR

1
dhathmhaisínn
an ndathmhaisínn?
ní dhathmhaisínn
2
dhathmhaisíteá
an ndathmhaisíteá?
ní dhathmhaisíteá
3
dhathmhaisíodh sé (MASC.)
an ndathmhaisíodh sé?
ní dhathmhaisíodh sé
dhathmhaisíodh sí (FEM.)
an ndathmhaisíodh sí?
ní dhathmhaisíodh sí

PLURAL

1
dhathmhaisímis
an ndathmhaisímis?
ní dhathmhaisímis
dhathmhaisíodh muid
an ndathmhaisíodh muid?
ní dhathmhaisíodh muid
2
dhathmhaisíodh sibh
an ndathmhaisíodh sibh?
ní dhathmhaisíodh sibh
3
dhathmhaisídís
an ndathmhaisídís?
ní dhathmhaisídís
dhathmhaisíodh siad
an ndathmhaisíodh siad?
ní dhathmhaisíodh siad

PASSIVE

dhathmhaisítí
an ndathmhaisítí?
ní dhathmhaisítí

SINGULAR

1
dathmhaisím!
ná dathmhaisím!
2
dathmhaisigh!
ná dathmhaisigh!
3
dathmhaisíodh sé! (MASC.)
ná dathmhaisíodh sé!
dathmhaisíodh sí! (FEM.)
ná dathmhaisíodh sí!

PLURAL

1
dathmhaisímis!
ná dathmhaisímis!
dathmhaisíodh muid!
ná dathmhaisíodh muid!
2
dathmhaisígí!
ná dathmhaisígí!
3
dathmhaisídís!
ná dathmhaisídís!
dathmhaisíodh siad!
ná dathmhaisíodh siad!

PASSIVE

dathmhaisítear!
ná dathmhaisítear!

SINGULAR

1
go ndathmhaisí mé
nár dhathmhaisí mé
2
go ndathmhaisí tú
nár dhathmhaisí tú
3
go ndathmhaisí sé (MASC.)
nár dhathmhaisí sé
go ndathmhaisí sí (FEM.)
nár dhathmhaisí sí

PLURAL

1
go ndathmhaisímid
nár dhathmhaisímid
go ndathmhaisí muid
nár dhathmhaisí muid
2
go ndathmhaisí sibh
nár dhathmhaisí sibh
3
go ndathmhaisí siad
nár dhathmhaisí siad

PASSIVE

go ndathmhaisítear
nár dhathmhaisítear
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News