Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: foircheann · foireann · fireann · coireanna · croiceann
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

foirceann

VERB

VERBAL NOUN

foirceannadh

VERBAL ADJECTIVE

foirceanta

SINGULAR

1
d'fhoirceann mé
ar fhoirceann mé?
níor fhoirceann mé
2
d'fhoirceann tú
ar fhoirceann tú?
níor fhoirceann tú
3
d'fhoirceann sé (MASC.)
ar fhoirceann sé?
níor fhoirceann sé
d'fhoirceann sí (FEM.)
ar fhoirceann sí?
níor fhoirceann sí

PLURAL

1
d'fhoirceannamar
ar fhoirceannamar?
níor fhoirceannamar
d'fhoirceann muid
ar fhoirceann muid?
níor fhoirceann muid
2
d'fhoirceann sibh
ar fhoirceann sibh?
níor fhoirceann sibh
3
d'fhoirceann siad
ar fhoirceann siad?
níor fhoirceann siad
d'fhoirceannadar
ar fhoirceannadar?
níor fhoirceannadar

PASSIVE

foirceannadh
ar foirceannadh?
níor foirceannadh

SINGULAR

1
foirceannaim
an bhfoirceannaim?
ní fhoirceannaim
2
foirceannann tú
an bhfoirceannann tú?
ní fhoirceannann tú
3
foirceannann sé (MASC.)
an bhfoirceannann sé?
ní fhoirceannann sé
foirceannann sí (FEM.)
an bhfoirceannann sí?
ní fhoirceannann sí

PLURAL

1
foirceannaimid
an bhfoirceannaimid?
ní fhoirceannaimid
foirceannann muid
an bhfoirceannann muid?
ní fhoirceannann muid
2
foirceannann sibh
an bhfoirceannann sibh?
ní fhoirceannann sibh
3
foirceannann siad
an bhfoirceannann siad?
ní fhoirceannann siad

PASSIVE

foirceanntar
an bhfoirceanntar?
ní fhoirceanntar

SINGULAR

1
foirceannfaidh mé
an bhfoirceannfaidh mé?
ní fhoirceannfaidh mé
2
foirceannfaidh tú
an bhfoirceannfaidh tú?
ní fhoirceannfaidh tú
3
foirceannfaidh sé (MASC.)
an bhfoirceannfaidh sé?
ní fhoirceannfaidh sé
foirceannfaidh sí (FEM.)
an bhfoirceannfaidh sí?
ní fhoirceannfaidh sí

PLURAL

1
foirceannfaimid
an bhfoirceannfaimid?
ní fhoirceannfaimid
foirceannfaidh muid
an bhfoirceannfaidh muid?
ní fhoirceannfaidh muid
2
foirceannfaidh sibh
an bhfoirceannfaidh sibh?
ní fhoirceannfaidh sibh
3
foirceannfaidh siad
an bhfoirceannfaidh siad?
ní fhoirceannfaidh siad

PASSIVE

foirceannfar
an bhfoirceannfar?
ní fhoirceannfar

SINGULAR

1
d'fhoirceannfainn
an bhfoirceannfainn?
ní fhoirceannfainn
2
d'fhoirceannfá
an bhfoirceannfá?
ní fhoirceannfá
3
d'fhoirceannfadh sé (MASC.)
an bhfoirceannfadh sé?
ní fhoirceannfadh sé
d'fhoirceannfadh sí (FEM.)
an bhfoirceannfadh sí?
ní fhoirceannfadh sí

PLURAL

1
d'fhoirceannfaimis
an bhfoirceannfaimis?
ní fhoirceannfaimis
d'fhoirceannfadh muid
an bhfoirceannfadh muid?
ní fhoirceannfadh muid
2
d'fhoirceannfadh sibh
an bhfoirceannfadh sibh?
ní fhoirceannfadh sibh
3
d'fhoirceannfaidís
an bhfoirceannfaidís?
ní fhoirceannfaidís
d'fhoirceannfadh siad
an bhfoirceannfadh siad?
ní fhoirceannfadh siad

PASSIVE

d'fhoirceannfaí
an bhfoirceannfaí?
ní fhoirceannfaí

SINGULAR

1
d'fhoirceannainn
an bhfoirceannainn?
ní fhoirceannainn
2
d'fhoirceanntá
an bhfoirceanntá?
ní fhoirceanntá
3
d'fhoirceannadh sé (MASC.)
an bhfoirceannadh sé?
ní fhoirceannadh sé
d'fhoirceannadh sí (FEM.)
an bhfoirceannadh sí?
ní fhoirceannadh sí

PLURAL

1
d'fhoirceannaimis
an bhfoirceannaimis?
ní fhoirceannaimis
d'fhoirceannadh muid
an bhfoirceannadh muid?
ní fhoirceannadh muid
2
d'fhoirceannadh sibh
an bhfoirceannadh sibh?
ní fhoirceannadh sibh
3
d'fhoirceannaidís
an bhfoirceannaidís?
ní fhoirceannaidís
d'fhoirceannadh siad
an bhfoirceannadh siad?
ní fhoirceannadh siad

PASSIVE

d'fhoirceanntaí
an bhfoirceanntaí?
ní fhoirceanntaí

SINGULAR

1
foirceannaim!
ná foirceannaim!
2
foirceann!
ná foirceann!
3
foirceannadh sé! (MASC.)
ná foirceannadh sé!
foirceannadh sí! (FEM.)
ná foirceannadh sí!

PLURAL

1
foirceannaimis!
ná foirceannaimis!
foirceannadh muid!
ná foirceannadh muid!
2
foirceannaigí!
ná foirceannaigí!
3
foirceannaidís!
ná foirceannaidís!
foirceannadh siad!
ná foirceannadh siad!

PASSIVE

foirceanntar!
ná foirceanntar!

SINGULAR

1
go bhfoirceanna mé
nár fhoirceanna mé
2
go bhfoirceanna tú
nár fhoirceanna tú
3
go bhfoirceanna sé (MASC.)
nár fhoirceanna sé
go bhfoirceanna sí (FEM.)
nár fhoirceanna sí

PLURAL

1
go bhfoirceannaimid
nár fhoirceannaimid
go bhfoirceanna muid
nár fhoirceanna muid
2
go bhfoirceanna sibh
nár fhoirceanna sibh
3
go bhfoirceanna siad
nár fhoirceanna siad

PASSIVE

go bhfoirceanntar
nár fhoirceanntar

foirceann

NOUN
MASCULINE
1st DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

foirceann
an foirceann

GENITIVE

foircinn
an fhoircinn

Plural

NOMINATIVE

foircinn
na foircinn

GENITIVE

foirceann
na bhfoirceann
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News