Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: foir · fir · fóire · óir · feoir
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

fóir

VERB

VERBAL NOUN

fóirithint

VERBAL ADJECTIVE

fóirthe

SINGULAR

1
d'fhóir mé
ar fhóir mé?
níor fhóir mé
2
d'fhóir tú
ar fhóir tú?
níor fhóir tú
3
d'fhóir sé (MASC.)
ar fhóir sé?
níor fhóir sé
d'fhóir sí (FEM.)
ar fhóir sí?
níor fhóir sí

PLURAL

1
d'fhóireamar
ar fhóireamar?
níor fhóireamar
d'fhóir muid
ar fhóir muid?
níor fhóir muid
2
d'fhóir sibh
ar fhóir sibh?
níor fhóir sibh
3
d'fhóir siad
ar fhóir siad?
níor fhóir siad
d'fhóireadar
ar fhóireadar?
níor fhóireadar

PASSIVE

fóireadh
ar fóireadh?
níor fóireadh

SINGULAR

1
fóirim
an bhfóirim?
ní fhóirim
2
fóireann tú
an bhfóireann tú?
ní fhóireann tú
3
fóireann sé (MASC.)
an bhfóireann sé?
ní fhóireann sé
fóireann sí (FEM.)
an bhfóireann sí?
ní fhóireann sí

PLURAL

1
fóirimid
an bhfóirimid?
ní fhóirimid
fóireann muid
an bhfóireann muid?
ní fhóireann muid
2
fóireann sibh
an bhfóireann sibh?
ní fhóireann sibh
3
fóireann siad
an bhfóireann siad?
ní fhóireann siad

PASSIVE

fóirtear
an bhfóirtear?
ní fhóirtear

SINGULAR

1
fóirfidh mé
an bhfóirfidh mé?
ní fhóirfidh mé
2
fóirfidh tú
an bhfóirfidh tú?
ní fhóirfidh tú
3
fóirfidh sé (MASC.)
an bhfóirfidh sé?
ní fhóirfidh sé
fóirfidh sí (FEM.)
an bhfóirfidh sí?
ní fhóirfidh sí

PLURAL

1
fóirfimid
an bhfóirfimid?
ní fhóirfimid
fóirfidh muid
an bhfóirfidh muid?
ní fhóirfidh muid
2
fóirfidh sibh
an bhfóirfidh sibh?
ní fhóirfidh sibh
3
fóirfidh siad
an bhfóirfidh siad?
ní fhóirfidh siad

PASSIVE

fóirfear
an bhfóirfear?
ní fhóirfear

SINGULAR

1
d'fhóirfinn
an bhfóirfinn?
ní fhóirfinn
2
d'fhóirfeá
an bhfóirfeá?
ní fhóirfeá
3
d'fhóirfeadh sé (MASC.)
an bhfóirfeadh sé?
ní fhóirfeadh sé
d'fhóirfeadh sí (FEM.)
an bhfóirfeadh sí?
ní fhóirfeadh sí

PLURAL

1
d'fhóirfimis
an bhfóirfimis?
ní fhóirfimis
d'fhóirfeadh muid
an bhfóirfeadh muid?
ní fhóirfeadh muid
2
d'fhóirfeadh sibh
an bhfóirfeadh sibh?
ní fhóirfeadh sibh
3
d'fhóirfidís
an bhfóirfidís?
ní fhóirfidís
d'fhóirfeadh siad
an bhfóirfeadh siad?
ní fhóirfeadh siad

PASSIVE

d'fhóirfí
an bhfóirfí?
ní fhóirfí

SINGULAR

1
d'fhóirinn
an bhfóirinn?
ní fhóirinn
2
d'fhóirteá
an bhfóirteá?
ní fhóirteá
3
d'fhóireadh sé (MASC.)
an bhfóireadh sé?
ní fhóireadh sé
d'fhóireadh sí (FEM.)
an bhfóireadh sí?
ní fhóireadh sí

PLURAL

1
d'fhóirimis
an bhfóirimis?
ní fhóirimis
d'fhóireadh muid
an bhfóireadh muid?
ní fhóireadh muid
2
d'fhóireadh sibh
an bhfóireadh sibh?
ní fhóireadh sibh
3
d'fhóiridís
an bhfóiridís?
ní fhóiridís
d'fhóireadh siad
an bhfóireadh siad?
ní fhóireadh siad

PASSIVE

d'fhóirtí
an bhfóirtí?
ní fhóirtí

SINGULAR

1
fóirim!
ná fóirim!
2
fóir!
ná fóir!
3
fóireadh sé! (MASC.)
ná fóireadh sé!
fóireadh sí! (FEM.)
ná fóireadh sí!

PLURAL

1
fóirimis!
ná fóirimis!
fóireadh muid!
ná fóireadh muid!
2
fóirigí!
ná fóirigí!
3
fóiridís!
ná fóiridís!
fóireadh siad!
ná fóireadh siad!

PASSIVE

fóirtear!
ná fóirtear!

SINGULAR

1
go bhfóire mé
nár fhóire mé
2
go bhfóire tú
nár fhóire tú
3
go bhfóire sé (MASC.)
nár fhóire sé
go bhfóire sí (FEM.)
nár fhóire sí

PLURAL

1
go bhfóirimid
nár fhóirimid
go bhfóire muid
nár fhóire muid
2
go bhfóire sibh
nár fhóire sibh
3
go bhfóire siad
nár fhóire siad

PASSIVE

go bhfóirtear
nár fhóirtear

fóir

NOUN
FEMININE
5th DECLENSION

Singular

NOMINATIVE

fóir
an fhóir

GENITIVE

fóireach
na fóireach

Plural

NOMINATIVE

fóireacha
na fóireacha

GENITIVE

fóireacha
na bhfóireacha
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News