VERBAL NOUN
gallúnú
VERBAL ADJECTIVE
gallúnaithe
SINGULAR
1
ghallúnaigh mé
▪ar ghallúnaigh mé?
▪níor ghallúnaigh mé
2
ghallúnaigh tú
▪ar ghallúnaigh tú?
▪níor ghallúnaigh tú
3
ghallúnaigh sé (MASC.)
▪ar ghallúnaigh sé?
▪níor ghallúnaigh sé
ghallúnaigh sí (FEM.)
▪ar ghallúnaigh sí?
▪níor ghallúnaigh sí
PLURAL
1
ghallúnaíomar
▪ar ghallúnaíomar?
▪níor ghallúnaíomar
ghallúnaigh muid
▪ar ghallúnaigh muid?
▪níor ghallúnaigh muid
2
ghallúnaigh sibh
▪ar ghallúnaigh sibh?
▪níor ghallúnaigh sibh
3
ghallúnaigh siad
▪ar ghallúnaigh siad?
▪níor ghallúnaigh siad
ghallúnaíodar
▪ar ghallúnaíodar?
▪níor ghallúnaíodar
PASSIVE
gallúnaíodh
▪ar gallúnaíodh?
▪níor gallúnaíodh
SINGULAR
1
gallúnaím
▪an ngallúnaím?
▪ní ghallúnaím
2
gallúnaíonn tú
▪an ngallúnaíonn tú?
▪ní ghallúnaíonn tú
3
gallúnaíonn sé (MASC.)
▪an ngallúnaíonn sé?
▪ní ghallúnaíonn sé
gallúnaíonn sí (FEM.)
▪an ngallúnaíonn sí?
▪ní ghallúnaíonn sí
PLURAL
1
gallúnaímid
▪an ngallúnaímid?
▪ní ghallúnaímid
gallúnaíonn muid
▪an ngallúnaíonn muid?
▪ní ghallúnaíonn muid
2
gallúnaíonn sibh
▪an ngallúnaíonn sibh?
▪ní ghallúnaíonn sibh
3
gallúnaíonn siad
▪an ngallúnaíonn siad?
▪ní ghallúnaíonn siad
PASSIVE
gallúnaítear
▪an ngallúnaítear?
▪ní ghallúnaítear
SINGULAR
1
gallúnóidh mé
▪an ngallúnóidh mé?
▪ní ghallúnóidh mé
2
gallúnóidh tú
▪an ngallúnóidh tú?
▪ní ghallúnóidh tú
3
gallúnóidh sé (MASC.)
▪an ngallúnóidh sé?
▪ní ghallúnóidh sé
gallúnóidh sí (FEM.)
▪an ngallúnóidh sí?
▪ní ghallúnóidh sí
PLURAL
1
gallúnóimid
▪an ngallúnóimid?
▪ní ghallúnóimid
gallúnóidh muid
▪an ngallúnóidh muid?
▪ní ghallúnóidh muid
2
gallúnóidh sibh
▪an ngallúnóidh sibh?
▪ní ghallúnóidh sibh
3
gallúnóidh siad
▪an ngallúnóidh siad?
▪ní ghallúnóidh siad
PASSIVE
gallúnófar
▪an ngallúnófar?
▪ní ghallúnófar
SINGULAR
1
ghallúnóinn
▪an ngallúnóinn?
▪ní ghallúnóinn
2
ghallúnófá
▪an ngallúnófá?
▪ní ghallúnófá
3
ghallúnódh sé (MASC.)
▪an ngallúnódh sé?
▪ní ghallúnódh sé
ghallúnódh sí (FEM.)
▪an ngallúnódh sí?
▪ní ghallúnódh sí
PLURAL
1
ghallúnóimis
▪an ngallúnóimis?
▪ní ghallúnóimis
ghallúnódh muid
▪an ngallúnódh muid?
▪ní ghallúnódh muid
2
ghallúnódh sibh
▪an ngallúnódh sibh?
▪ní ghallúnódh sibh
3
ghallúnóidís
▪an ngallúnóidís?
▪ní ghallúnóidís
ghallúnódh siad
▪an ngallúnódh siad?
▪ní ghallúnódh siad
PASSIVE
ghallúnófaí
▪an ngallúnófaí?
▪ní ghallúnófaí
SINGULAR
1
ghallúnaínn
▪an ngallúnaínn?
▪ní ghallúnaínn
2
ghallúnaíteá
▪an ngallúnaíteá?
▪ní ghallúnaíteá
3
ghallúnaíodh sé (MASC.)
▪an ngallúnaíodh sé?
▪ní ghallúnaíodh sé
ghallúnaíodh sí (FEM.)
▪an ngallúnaíodh sí?
▪ní ghallúnaíodh sí
PLURAL
1
ghallúnaímis
▪an ngallúnaímis?
▪ní ghallúnaímis
ghallúnaíodh muid
▪an ngallúnaíodh muid?
▪ní ghallúnaíodh muid
2
ghallúnaíodh sibh
▪an ngallúnaíodh sibh?
▪ní ghallúnaíodh sibh
3
ghallúnaídís
▪an ngallúnaídís?
▪ní ghallúnaídís
ghallúnaíodh siad
▪an ngallúnaíodh siad?
▪ní ghallúnaíodh siad
PASSIVE
ghallúnaítí
▪an ngallúnaítí?
▪ní ghallúnaítí
SINGULAR
1
gallúnaím!
▪ná gallúnaím!
2
gallúnaigh!
▪ná gallúnaigh!
3
gallúnaíodh sé! (MASC.)
▪ná gallúnaíodh sé!
gallúnaíodh sí! (FEM.)
▪ná gallúnaíodh sí!
PLURAL
1
gallúnaímis!
▪ná gallúnaímis!
gallúnaíodh muid!
▪ná gallúnaíodh muid!
2
gallúnaígí!
▪ná gallúnaígí!
3
gallúnaídís!
▪ná gallúnaídís!
gallúnaíodh siad!
▪ná gallúnaíodh siad!
PASSIVE
gallúnaítear!
▪ná gallúnaítear!
SINGULAR
1
go ngallúnaí mé
▪nár ghallúnaí mé
2
go ngallúnaí tú
▪nár ghallúnaí tú
3
go ngallúnaí sé (MASC.)
▪nár ghallúnaí sé
go ngallúnaí sí (FEM.)
▪nár ghallúnaí sí
PLURAL
1
go ngallúnaímid
▪nár ghallúnaímid
go ngallúnaí muid
▪nár ghallúnaí muid
2
go ngallúnaí sibh
▪nár ghallúnaí sibh
3
go ngallúnaí siad
▪nár ghallúnaí siad
PASSIVE
go ngallúnaítear
▪nár ghallúnaítear
