VERBAL NOUN
geimhliú
VERBAL ADJECTIVE
geimhlithe
SINGULAR
1
gheimhligh mé
▪ar gheimhligh mé?
▪níor gheimhligh mé
2
gheimhligh tú
▪ar gheimhligh tú?
▪níor gheimhligh tú
3
gheimhligh sé (MASC.)
▪ar gheimhligh sé?
▪níor gheimhligh sé
gheimhligh sí (FEM.)
▪ar gheimhligh sí?
▪níor gheimhligh sí
PLURAL
1
gheimhlíomar
▪ar gheimhlíomar?
▪níor gheimhlíomar
gheimhligh muid
▪ar gheimhligh muid?
▪níor gheimhligh muid
2
gheimhligh sibh
▪ar gheimhligh sibh?
▪níor gheimhligh sibh
3
gheimhligh siad
▪ar gheimhligh siad?
▪níor gheimhligh siad
gheimhlíodar
▪ar gheimhlíodar?
▪níor gheimhlíodar
PASSIVE
geimhlíodh
▪ar geimhlíodh?
▪níor geimhlíodh
SINGULAR
1
geimhlím
▪an ngeimhlím?
▪ní gheimhlím
2
geimhlíonn tú
▪an ngeimhlíonn tú?
▪ní gheimhlíonn tú
3
geimhlíonn sé (MASC.)
▪an ngeimhlíonn sé?
▪ní gheimhlíonn sé
geimhlíonn sí (FEM.)
▪an ngeimhlíonn sí?
▪ní gheimhlíonn sí
PLURAL
1
geimhlímid
▪an ngeimhlímid?
▪ní gheimhlímid
geimhlíonn muid
▪an ngeimhlíonn muid?
▪ní gheimhlíonn muid
2
geimhlíonn sibh
▪an ngeimhlíonn sibh?
▪ní gheimhlíonn sibh
3
geimhlíonn siad
▪an ngeimhlíonn siad?
▪ní gheimhlíonn siad
PASSIVE
geimhlítear
▪an ngeimhlítear?
▪ní gheimhlítear
SINGULAR
1
geimhleoidh mé
▪an ngeimhleoidh mé?
▪ní gheimhleoidh mé
2
geimhleoidh tú
▪an ngeimhleoidh tú?
▪ní gheimhleoidh tú
3
geimhleoidh sé (MASC.)
▪an ngeimhleoidh sé?
▪ní gheimhleoidh sé
geimhleoidh sí (FEM.)
▪an ngeimhleoidh sí?
▪ní gheimhleoidh sí
PLURAL
1
geimhleoimid
▪an ngeimhleoimid?
▪ní gheimhleoimid
geimhleoidh muid
▪an ngeimhleoidh muid?
▪ní gheimhleoidh muid
2
geimhleoidh sibh
▪an ngeimhleoidh sibh?
▪ní gheimhleoidh sibh
3
geimhleoidh siad
▪an ngeimhleoidh siad?
▪ní gheimhleoidh siad
PASSIVE
geimhleofar
▪an ngeimhleofar?
▪ní gheimhleofar
SINGULAR
1
gheimhleoinn
▪an ngeimhleoinn?
▪ní gheimhleoinn
2
gheimhleofá
▪an ngeimhleofá?
▪ní gheimhleofá
3
gheimhleodh sé (MASC.)
▪an ngeimhleodh sé?
▪ní gheimhleodh sé
gheimhleodh sí (FEM.)
▪an ngeimhleodh sí?
▪ní gheimhleodh sí
PLURAL
1
gheimhleoimis
▪an ngeimhleoimis?
▪ní gheimhleoimis
gheimhleodh muid
▪an ngeimhleodh muid?
▪ní gheimhleodh muid
2
gheimhleodh sibh
▪an ngeimhleodh sibh?
▪ní gheimhleodh sibh
3
gheimhleoidís
▪an ngeimhleoidís?
▪ní gheimhleoidís
gheimhleodh siad
▪an ngeimhleodh siad?
▪ní gheimhleodh siad
PASSIVE
gheimhleofaí
▪an ngeimhleofaí?
▪ní gheimhleofaí
SINGULAR
1
gheimhlínn
▪an ngeimhlínn?
▪ní gheimhlínn
2
gheimhlíteá
▪an ngeimhlíteá?
▪ní gheimhlíteá
3
gheimhlíodh sé (MASC.)
▪an ngeimhlíodh sé?
▪ní gheimhlíodh sé
gheimhlíodh sí (FEM.)
▪an ngeimhlíodh sí?
▪ní gheimhlíodh sí
PLURAL
1
gheimhlímis
▪an ngeimhlímis?
▪ní gheimhlímis
gheimhlíodh muid
▪an ngeimhlíodh muid?
▪ní gheimhlíodh muid
2
gheimhlíodh sibh
▪an ngeimhlíodh sibh?
▪ní gheimhlíodh sibh
3
gheimhlídís
▪an ngeimhlídís?
▪ní gheimhlídís
gheimhlíodh siad
▪an ngeimhlíodh siad?
▪ní gheimhlíodh siad
PASSIVE
gheimhlítí
▪an ngeimhlítí?
▪ní gheimhlítí
SINGULAR
1
geimhlím!
▪ná geimhlím!
2
geimhligh!
▪ná geimhligh!
3
geimhlíodh sé! (MASC.)
▪ná geimhlíodh sé!
geimhlíodh sí! (FEM.)
▪ná geimhlíodh sí!
PLURAL
1
geimhlímis!
▪ná geimhlímis!
geimhlíodh muid!
▪ná geimhlíodh muid!
2
geimhlígí!
▪ná geimhlígí!
3
geimhlídís!
▪ná geimhlídís!
geimhlíodh siad!
▪ná geimhlíodh siad!
PASSIVE
geimhlítear!
▪ná geimhlítear!
SINGULAR
1
go ngeimhlí mé
▪nár gheimhlí mé
2
go ngeimhlí tú
▪nár gheimhlí tú
3
go ngeimhlí sé (MASC.)
▪nár gheimhlí sé
go ngeimhlí sí (FEM.)
▪nár gheimhlí sí
PLURAL
1
go ngeimhlímid
▪nár gheimhlímid
go ngeimhlí muid
▪nár gheimhlí muid
2
go ngeimhlí sibh
▪nár gheimhlí sibh
3
go ngeimhlí siad
▪nár gheimhlí siad
PASSIVE
go ngeimhlítear
▪nár gheimhlítear
