VERBAL NOUN
teimhliú
VERBAL ADJECTIVE
teimhlithe
SINGULAR
1
theimhligh mé
▪ar theimhligh mé?
▪níor theimhligh mé
2
theimhligh tú
▪ar theimhligh tú?
▪níor theimhligh tú
3
theimhligh sé (MASC.)
▪ar theimhligh sé?
▪níor theimhligh sé
theimhligh sí (FEM.)
▪ar theimhligh sí?
▪níor theimhligh sí
PLURAL
1
theimhlíomar
▪ar theimhlíomar?
▪níor theimhlíomar
theimhligh muid
▪ar theimhligh muid?
▪níor theimhligh muid
2
theimhligh sibh
▪ar theimhligh sibh?
▪níor theimhligh sibh
3
theimhligh siad
▪ar theimhligh siad?
▪níor theimhligh siad
theimhlíodar
▪ar theimhlíodar?
▪níor theimhlíodar
PASSIVE
teimhlíodh
▪ar teimhlíodh?
▪níor teimhlíodh
SINGULAR
1
teimhlím
▪an dteimhlím?
▪ní theimhlím
2
teimhlíonn tú
▪an dteimhlíonn tú?
▪ní theimhlíonn tú
3
teimhlíonn sé (MASC.)
▪an dteimhlíonn sé?
▪ní theimhlíonn sé
teimhlíonn sí (FEM.)
▪an dteimhlíonn sí?
▪ní theimhlíonn sí
PLURAL
1
teimhlímid
▪an dteimhlímid?
▪ní theimhlímid
teimhlíonn muid
▪an dteimhlíonn muid?
▪ní theimhlíonn muid
2
teimhlíonn sibh
▪an dteimhlíonn sibh?
▪ní theimhlíonn sibh
3
teimhlíonn siad
▪an dteimhlíonn siad?
▪ní theimhlíonn siad
PASSIVE
teimhlítear
▪an dteimhlítear?
▪ní theimhlítear
SINGULAR
1
teimhleoidh mé
▪an dteimhleoidh mé?
▪ní theimhleoidh mé
2
teimhleoidh tú
▪an dteimhleoidh tú?
▪ní theimhleoidh tú
3
teimhleoidh sé (MASC.)
▪an dteimhleoidh sé?
▪ní theimhleoidh sé
teimhleoidh sí (FEM.)
▪an dteimhleoidh sí?
▪ní theimhleoidh sí
PLURAL
1
teimhleoimid
▪an dteimhleoimid?
▪ní theimhleoimid
teimhleoidh muid
▪an dteimhleoidh muid?
▪ní theimhleoidh muid
2
teimhleoidh sibh
▪an dteimhleoidh sibh?
▪ní theimhleoidh sibh
3
teimhleoidh siad
▪an dteimhleoidh siad?
▪ní theimhleoidh siad
PASSIVE
teimhleofar
▪an dteimhleofar?
▪ní theimhleofar
SINGULAR
1
theimhleoinn
▪an dteimhleoinn?
▪ní theimhleoinn
2
theimhleofá
▪an dteimhleofá?
▪ní theimhleofá
3
theimhleodh sé (MASC.)
▪an dteimhleodh sé?
▪ní theimhleodh sé
theimhleodh sí (FEM.)
▪an dteimhleodh sí?
▪ní theimhleodh sí
PLURAL
1
theimhleoimis
▪an dteimhleoimis?
▪ní theimhleoimis
theimhleodh muid
▪an dteimhleodh muid?
▪ní theimhleodh muid
2
theimhleodh sibh
▪an dteimhleodh sibh?
▪ní theimhleodh sibh
3
theimhleoidís
▪an dteimhleoidís?
▪ní theimhleoidís
theimhleodh siad
▪an dteimhleodh siad?
▪ní theimhleodh siad
PASSIVE
theimhleofaí
▪an dteimhleofaí?
▪ní theimhleofaí
SINGULAR
1
theimhlínn
▪an dteimhlínn?
▪ní theimhlínn
2
theimhlíteá
▪an dteimhlíteá?
▪ní theimhlíteá
3
theimhlíodh sé (MASC.)
▪an dteimhlíodh sé?
▪ní theimhlíodh sé
theimhlíodh sí (FEM.)
▪an dteimhlíodh sí?
▪ní theimhlíodh sí
PLURAL
1
theimhlímis
▪an dteimhlímis?
▪ní theimhlímis
theimhlíodh muid
▪an dteimhlíodh muid?
▪ní theimhlíodh muid
2
theimhlíodh sibh
▪an dteimhlíodh sibh?
▪ní theimhlíodh sibh
3
theimhlídís
▪an dteimhlídís?
▪ní theimhlídís
theimhlíodh siad
▪an dteimhlíodh siad?
▪ní theimhlíodh siad
PASSIVE
theimhlítí
▪an dteimhlítí?
▪ní theimhlítí
SINGULAR
1
teimhlím!
▪ná teimhlím!
2
teimhligh!
▪ná teimhligh!
3
teimhlíodh sé! (MASC.)
▪ná teimhlíodh sé!
teimhlíodh sí! (FEM.)
▪ná teimhlíodh sí!
PLURAL
1
teimhlímis!
▪ná teimhlímis!
teimhlíodh muid!
▪ná teimhlíodh muid!
2
teimhlígí!
▪ná teimhlígí!
3
teimhlídís!
▪ná teimhlídís!
teimhlíodh siad!
▪ná teimhlíodh siad!
PASSIVE
teimhlítear!
▪ná teimhlítear!
SINGULAR
1
go dteimhlí mé
▪nár theimhlí mé
2
go dteimhlí tú
▪nár theimhlí tú
3
go dteimhlí sé (MASC.)
▪nár theimhlí sé
go dteimhlí sí (FEM.)
▪nár theimhlí sí
PLURAL
1
go dteimhlímid
▪nár theimhlímid
go dteimhlí muid
▪nár theimhlí muid
2
go dteimhlí sibh
▪nár theimhlí sibh
3
go dteimhlí siad
▪nár theimhlí siad
PASSIVE
go dteimhlítear
▪nár theimhlítear
