VERBAL NOUN
insuí
VERBAL ADJECTIVE
insuite
SINGULAR
1
d'insuigh mé
▪ar insuigh mé?
▪níor insuigh mé
2
d'insuigh tú
▪ar insuigh tú?
▪níor insuigh tú
3
d'insuigh sé (MASC.)
▪ar insuigh sé?
▪níor insuigh sé
d'insuigh sí (FEM.)
▪ar insuigh sí?
▪níor insuigh sí
PLURAL
1
d'insuíomar
▪ar insuíomar?
▪níor insuíomar
d'insuigh muid
▪ar insuigh muid?
▪níor insuigh muid
2
d'insuigh sibh
▪ar insuigh sibh?
▪níor insuigh sibh
3
d'insuigh siad
▪ar insuigh siad?
▪níor insuigh siad
d'insuíodar
▪ar insuíodar?
▪níor insuíodar
PASSIVE
insuíodh
▪ar insuíodh?
▪níor insuíodh
SINGULAR
1
insuím
▪an insuím?
▪ní insuím
2
insuíonn tú
▪an insuíonn tú?
▪ní insuíonn tú
3
insuíonn sé (MASC.)
▪an insuíonn sé?
▪ní insuíonn sé
insuíonn sí (FEM.)
▪an insuíonn sí?
▪ní insuíonn sí
PLURAL
1
insuímid
▪an insuímid?
▪ní insuímid
insuíonn muid
▪an insuíonn muid?
▪ní insuíonn muid
2
insuíonn sibh
▪an insuíonn sibh?
▪ní insuíonn sibh
3
insuíonn siad
▪an insuíonn siad?
▪ní insuíonn siad
PASSIVE
insuitear
▪an insuitear?
▪ní insuitear
SINGULAR
1
insuífidh mé
▪an insuífidh mé?
▪ní insuífidh mé
2
insuífidh tú
▪an insuífidh tú?
▪ní insuífidh tú
3
insuífidh sé (MASC.)
▪an insuífidh sé?
▪ní insuífidh sé
insuífidh sí (FEM.)
▪an insuífidh sí?
▪ní insuífidh sí
PLURAL
1
insuífimid
▪an insuífimid?
▪ní insuífimid
insuífidh muid
▪an insuífidh muid?
▪ní insuífidh muid
2
insuífidh sibh
▪an insuífidh sibh?
▪ní insuífidh sibh
3
insuífidh siad
▪an insuífidh siad?
▪ní insuífidh siad
PASSIVE
insuífear
▪an insuífear?
▪ní insuífear
SINGULAR
1
d'insuífinn
▪an insuífinn?
▪ní insuífinn
2
d'insuífeá
▪an insuífeá?
▪ní insuífeá
3
d'insuífeadh sé (MASC.)
▪an insuífeadh sé?
▪ní insuífeadh sé
d'insuífeadh sí (FEM.)
▪an insuífeadh sí?
▪ní insuífeadh sí
PLURAL
1
d'insuífimis
▪an insuífimis?
▪ní insuífimis
d'insuífeadh muid
▪an insuífeadh muid?
▪ní insuífeadh muid
2
d'insuífeadh sibh
▪an insuífeadh sibh?
▪ní insuífeadh sibh
3
d'insuífidís
▪an insuífidís?
▪ní insuífidís
d'insuífeadh siad
▪an insuífeadh siad?
▪ní insuífeadh siad
PASSIVE
d'insuífí
▪an insuífí?
▪ní insuífí
SINGULAR
1
d'insuínn
▪an insuínn?
▪ní insuínn
2
d'insuiteá
▪an insuiteá?
▪ní insuiteá
3
d'insuíodh sé (MASC.)
▪an insuíodh sé?
▪ní insuíodh sé
d'insuíodh sí (FEM.)
▪an insuíodh sí?
▪ní insuíodh sí
PLURAL
1
d'insuímis
▪an insuímis?
▪ní insuímis
d'insuíodh muid
▪an insuíodh muid?
▪ní insuíodh muid
2
d'insuíodh sibh
▪an insuíodh sibh?
▪ní insuíodh sibh
3
d'insuídís
▪an insuídís?
▪ní insuídís
d'insuíodh siad
▪an insuíodh siad?
▪ní insuíodh siad
PASSIVE
d'insuití
▪an insuití?
▪ní insuití
SINGULAR
1
insuím!
▪ná hinsuím!
2
insuigh!
▪ná hinsuigh!
3
insuíodh sé! (MASC.)
▪ná hinsuíodh sé!
insuíodh sí! (FEM.)
▪ná hinsuíodh sí!
PLURAL
1
insuímis!
▪ná hinsuímis!
insuíodh muid!
▪ná hinsuíodh muid!
2
insuígí!
▪ná hinsuígí!
3
insuídís!
▪ná hinsuídís!
insuíodh siad!
▪ná hinsuíodh siad!
PASSIVE
insuitear!
▪ná hinsuitear!
SINGULAR
1
go n-insuí mé
▪nár insuí mé
2
go n-insuí tú
▪nár insuí tú
3
go n-insuí sé (MASC.)
▪nár insuí sé
go n-insuí sí (FEM.)
▪nár insuí sí
PLURAL
1
go n-insuímid
▪nár insuímid
go n-insuí muid
▪nár insuí muid
2
go n-insuí sibh
▪nár insuí sibh
3
go n-insuí siad
▪nár insuí siad
PASSIVE
go n-insuitear
▪nár insuitear
