VERBAL NOUN
láchan
VERBAL ADJECTIVE
láite
SINGULAR
1
láigh mé
▪ar láigh mé?
▪níor láigh mé
2
láigh tú
▪ar láigh tú?
▪níor láigh tú
3
láigh sé (MASC.)
▪ar láigh sé?
▪níor láigh sé
láigh sí (FEM.)
▪ar láigh sí?
▪níor láigh sí
PLURAL
1
lámar
▪ar lámar?
▪níor lámar
láigh muid
▪ar láigh muid?
▪níor láigh muid
2
láigh sibh
▪ar láigh sibh?
▪níor láigh sibh
3
láigh siad
▪ar láigh siad?
▪níor láigh siad
ládar
▪ar ládar?
▪níor ládar
PASSIVE
SINGULAR
1
láim
▪an láim?
▪ní láim
2
lánn tú
▪an lánn tú?
▪ní lánn tú
3
lánn sé (MASC.)
▪an lánn sé?
▪ní lánn sé
lánn sí (FEM.)
▪an lánn sí?
▪ní lánn sí
PLURAL
1
láimid
▪an láimid?
▪ní láimid
lánn muid
▪an lánn muid?
▪ní lánn muid
2
lánn sibh
▪an lánn sibh?
▪ní lánn sibh
3
lánn siad
▪an lánn siad?
▪ní lánn siad
PASSIVE
láitear
▪an láitear?
▪ní láitear
SINGULAR
1
láfaidh mé
▪an láfaidh mé?
▪ní láfaidh mé
2
láfaidh tú
▪an láfaidh tú?
▪ní láfaidh tú
3
láfaidh sé (MASC.)
▪an láfaidh sé?
▪ní láfaidh sé
láfaidh sí (FEM.)
▪an láfaidh sí?
▪ní láfaidh sí
PLURAL
1
láfaimid
▪an láfaimid?
▪ní láfaimid
láfaidh muid
▪an láfaidh muid?
▪ní láfaidh muid
2
láfaidh sibh
▪an láfaidh sibh?
▪ní láfaidh sibh
3
láfaidh siad
▪an láfaidh siad?
▪ní láfaidh siad
PASSIVE
láfar
▪an láfar?
▪ní láfar
SINGULAR
1
láfainn
▪an láfainn?
▪ní láfainn
2
láfá
▪an láfá?
▪ní láfá
3
láfadh sé (MASC.)
▪an láfadh sé?
▪ní láfadh sé
láfadh sí (FEM.)
▪an láfadh sí?
▪ní láfadh sí
PLURAL
1
láfaimis
▪an láfaimis?
▪ní láfaimis
láfadh muid
▪an láfadh muid?
▪ní láfadh muid
2
láfadh sibh
▪an láfadh sibh?
▪ní láfadh sibh
3
láfaidís
▪an láfaidís?
▪ní láfaidís
láfadh siad
▪an láfadh siad?
▪ní láfadh siad
PASSIVE
láfaí
▪an láfaí?
▪ní láfaí
SINGULAR
1
láinn
▪an láinn?
▪ní láinn
2
láiteá
▪an láiteá?
▪ní láiteá
3
ládh sé (MASC.)
▪an ládh sé?
▪ní ládh sé
ládh sí (FEM.)
▪an ládh sí?
▪ní ládh sí
PLURAL
1
láimis
▪an láimis?
▪ní láimis
ládh muid
▪an ládh muid?
▪ní ládh muid
2
ládh sibh
▪an ládh sibh?
▪ní ládh sibh
3
láidís
▪an láidís?
▪ní láidís
ládh siad
▪an ládh siad?
▪ní ládh siad
PASSIVE
láití
▪an láití?
▪ní láití
SINGULAR
1
láim!
▪ná láim!
2
láigh!
▪ná láigh!
3
ládh sé! (MASC.)
▪ná ládh sé!
ládh sí! (FEM.)
▪ná ládh sí!
PLURAL
1
láimis!
▪ná láimis!
ládh muid!
▪ná ládh muid!
2
láigí!
▪ná láigí!
3
láidís!
▪ná láidís!
ládh siad!
▪ná ládh siad!
PASSIVE
láitear!
▪ná láitear!
SINGULAR
1
go lá mé
▪nár lá mé
2
go lá tú
▪nár lá tú
3
go lá sé (MASC.)
▪nár lá sé
go lá sí (FEM.)
▪nár lá sí
PLURAL
1
go láimid
▪nár láimid
go lá muid
▪nár lá muid
2
go lá sibh
▪nár lá sibh
3
go lá siad
▪nár lá siad
PASSIVE
go láitear
▪nár láitear
