VERBAL NOUN
maíomh
VERBAL ADJECTIVE
maíte
SINGULAR
1
mhaígh mé
▪ar mhaígh mé?
▪níor mhaígh mé
2
mhaígh tú
▪ar mhaígh tú?
▪níor mhaígh tú
3
mhaígh sé (MASC.)
▪ar mhaígh sé?
▪níor mhaígh sé
mhaígh sí (FEM.)
▪ar mhaígh sí?
▪níor mhaígh sí
PLURAL
1
mhaíomar
▪ar mhaíomar?
▪níor mhaíomar
mhaígh muid
▪ar mhaígh muid?
▪níor mhaígh muid
2
mhaígh sibh
▪ar mhaígh sibh?
▪níor mhaígh sibh
3
mhaígh siad
▪ar mhaígh siad?
▪níor mhaígh siad
mhaíodar
▪ar mhaíodar?
▪níor mhaíodar
PASSIVE
maíodh
▪ar maíodh?
▪níor maíodh
SINGULAR
1
maím
▪an maím?
▪ní mhaím
2
maíonn tú
▪an maíonn tú?
▪ní mhaíonn tú
3
maíonn sé (MASC.)
▪an maíonn sé?
▪ní mhaíonn sé
maíonn sí (FEM.)
▪an maíonn sí?
▪ní mhaíonn sí
PLURAL
1
maímid
▪an maímid?
▪ní mhaímid
maíonn muid
▪an maíonn muid?
▪ní mhaíonn muid
2
maíonn sibh
▪an maíonn sibh?
▪ní mhaíonn sibh
3
maíonn siad
▪an maíonn siad?
▪ní mhaíonn siad
PASSIVE
maítear
▪an maítear?
▪ní mhaítear
SINGULAR
1
maífidh mé
▪an maífidh mé?
▪ní mhaífidh mé
2
maífidh tú
▪an maífidh tú?
▪ní mhaífidh tú
3
maífidh sé (MASC.)
▪an maífidh sé?
▪ní mhaífidh sé
maífidh sí (FEM.)
▪an maífidh sí?
▪ní mhaífidh sí
PLURAL
1
maífimid
▪an maífimid?
▪ní mhaífimid
maífidh muid
▪an maífidh muid?
▪ní mhaífidh muid
2
maífidh sibh
▪an maífidh sibh?
▪ní mhaífidh sibh
3
maífidh siad
▪an maífidh siad?
▪ní mhaífidh siad
PASSIVE
maífear
▪an maífear?
▪ní mhaífear
SINGULAR
1
mhaífinn
▪an maífinn?
▪ní mhaífinn
2
mhaífeá
▪an maífeá?
▪ní mhaífeá
3
mhaífeadh sé (MASC.)
▪an maífeadh sé?
▪ní mhaífeadh sé
mhaífeadh sí (FEM.)
▪an maífeadh sí?
▪ní mhaífeadh sí
PLURAL
1
mhaífimis
▪an maífimis?
▪ní mhaífimis
mhaífeadh muid
▪an maífeadh muid?
▪ní mhaífeadh muid
2
mhaífeadh sibh
▪an maífeadh sibh?
▪ní mhaífeadh sibh
3
mhaífidís
▪an maífidís?
▪ní mhaífidís
mhaífeadh siad
▪an maífeadh siad?
▪ní mhaífeadh siad
PASSIVE
mhaífí
▪an maífí?
▪ní mhaífí
SINGULAR
1
mhaínn
▪an maínn?
▪ní mhaínn
2
mhaíteá
▪an maíteá?
▪ní mhaíteá
3
mhaíodh sé (MASC.)
▪an maíodh sé?
▪ní mhaíodh sé
mhaíodh sí (FEM.)
▪an maíodh sí?
▪ní mhaíodh sí
PLURAL
1
mhaímis
▪an maímis?
▪ní mhaímis
mhaíodh muid
▪an maíodh muid?
▪ní mhaíodh muid
2
mhaíodh sibh
▪an maíodh sibh?
▪ní mhaíodh sibh
3
mhaídís
▪an maídís?
▪ní mhaídís
mhaíodh siad
▪an maíodh siad?
▪ní mhaíodh siad
PASSIVE
mhaítí
▪an maítí?
▪ní mhaítí
SINGULAR
1
maím!
▪ná maím!
2
maígh!
▪ná maígh!
3
maíodh sé! (MASC.)
▪ná maíodh sé!
maíodh sí! (FEM.)
▪ná maíodh sí!
PLURAL
1
maímis!
▪ná maímis!
maíodh muid!
▪ná maíodh muid!
2
maígí!
▪ná maígí!
3
maídís!
▪ná maídís!
maíodh siad!
▪ná maíodh siad!
PASSIVE
maítear!
▪ná maítear!
SINGULAR
1
go maí mé
▪nár mhaí mé
2
go maí tú
▪nár mhaí tú
3
go maí sé (MASC.)
▪nár mhaí sé
go maí sí (FEM.)
▪nár mhaí sí
PLURAL
1
go maímid
▪nár mhaímid
go maí muid
▪nár mhaí muid
2
go maí sibh
▪nár mhaí sibh
3
go maí siad
▪nár mhaí siad
PASSIVE
go maítear
▪nár mhaítear
