VERBAL NOUN
maolú
VERBAL ADJECTIVE
maolaithe
SINGULAR
1
mhaolaigh mé
▪ar mhaolaigh mé?
▪níor mhaolaigh mé
2
mhaolaigh tú
▪ar mhaolaigh tú?
▪níor mhaolaigh tú
3
mhaolaigh sé (MASC.)
▪ar mhaolaigh sé?
▪níor mhaolaigh sé
mhaolaigh sí (FEM.)
▪ar mhaolaigh sí?
▪níor mhaolaigh sí
PLURAL
1
mhaolaíomar
▪ar mhaolaíomar?
▪níor mhaolaíomar
mhaolaigh muid
▪ar mhaolaigh muid?
▪níor mhaolaigh muid
2
mhaolaigh sibh
▪ar mhaolaigh sibh?
▪níor mhaolaigh sibh
3
mhaolaigh siad
▪ar mhaolaigh siad?
▪níor mhaolaigh siad
mhaolaíodar
▪ar mhaolaíodar?
▪níor mhaolaíodar
PASSIVE
maolaíodh
▪ar maolaíodh?
▪níor maolaíodh
SINGULAR
1
maolaím
▪an maolaím?
▪ní mhaolaím
2
maolaíonn tú
▪an maolaíonn tú?
▪ní mhaolaíonn tú
3
maolaíonn sé (MASC.)
▪an maolaíonn sé?
▪ní mhaolaíonn sé
maolaíonn sí (FEM.)
▪an maolaíonn sí?
▪ní mhaolaíonn sí
PLURAL
1
maolaímid
▪an maolaímid?
▪ní mhaolaímid
maolaíonn muid
▪an maolaíonn muid?
▪ní mhaolaíonn muid
2
maolaíonn sibh
▪an maolaíonn sibh?
▪ní mhaolaíonn sibh
3
maolaíonn siad
▪an maolaíonn siad?
▪ní mhaolaíonn siad
PASSIVE
maolaítear
▪an maolaítear?
▪ní mhaolaítear
SINGULAR
1
maolóidh mé
▪an maolóidh mé?
▪ní mhaolóidh mé
2
maolóidh tú
▪an maolóidh tú?
▪ní mhaolóidh tú
3
maolóidh sé (MASC.)
▪an maolóidh sé?
▪ní mhaolóidh sé
maolóidh sí (FEM.)
▪an maolóidh sí?
▪ní mhaolóidh sí
PLURAL
1
maolóimid
▪an maolóimid?
▪ní mhaolóimid
maolóidh muid
▪an maolóidh muid?
▪ní mhaolóidh muid
2
maolóidh sibh
▪an maolóidh sibh?
▪ní mhaolóidh sibh
3
maolóidh siad
▪an maolóidh siad?
▪ní mhaolóidh siad
PASSIVE
maolófar
▪an maolófar?
▪ní mhaolófar
SINGULAR
1
mhaolóinn
▪an maolóinn?
▪ní mhaolóinn
2
mhaolófá
▪an maolófá?
▪ní mhaolófá
3
mhaolódh sé (MASC.)
▪an maolódh sé?
▪ní mhaolódh sé
mhaolódh sí (FEM.)
▪an maolódh sí?
▪ní mhaolódh sí
PLURAL
1
mhaolóimis
▪an maolóimis?
▪ní mhaolóimis
mhaolódh muid
▪an maolódh muid?
▪ní mhaolódh muid
2
mhaolódh sibh
▪an maolódh sibh?
▪ní mhaolódh sibh
3
mhaolóidís
▪an maolóidís?
▪ní mhaolóidís
mhaolódh siad
▪an maolódh siad?
▪ní mhaolódh siad
PASSIVE
mhaolófaí
▪an maolófaí?
▪ní mhaolófaí
SINGULAR
1
mhaolaínn
▪an maolaínn?
▪ní mhaolaínn
2
mhaolaíteá
▪an maolaíteá?
▪ní mhaolaíteá
3
mhaolaíodh sé (MASC.)
▪an maolaíodh sé?
▪ní mhaolaíodh sé
mhaolaíodh sí (FEM.)
▪an maolaíodh sí?
▪ní mhaolaíodh sí
PLURAL
1
mhaolaímis
▪an maolaímis?
▪ní mhaolaímis
mhaolaíodh muid
▪an maolaíodh muid?
▪ní mhaolaíodh muid
2
mhaolaíodh sibh
▪an maolaíodh sibh?
▪ní mhaolaíodh sibh
3
mhaolaídís
▪an maolaídís?
▪ní mhaolaídís
mhaolaíodh siad
▪an maolaíodh siad?
▪ní mhaolaíodh siad
PASSIVE
mhaolaítí
▪an maolaítí?
▪ní mhaolaítí
SINGULAR
1
maolaím!
▪ná maolaím!
2
maolaigh!
▪ná maolaigh!
3
maolaíodh sé! (MASC.)
▪ná maolaíodh sé!
maolaíodh sí! (FEM.)
▪ná maolaíodh sí!
PLURAL
1
maolaímis!
▪ná maolaímis!
maolaíodh muid!
▪ná maolaíodh muid!
2
maolaígí!
▪ná maolaígí!
3
maolaídís!
▪ná maolaídís!
maolaíodh siad!
▪ná maolaíodh siad!
PASSIVE
maolaítear!
▪ná maolaítear!
SINGULAR
1
go maolaí mé
▪nár mhaolaí mé
2
go maolaí tú
▪nár mhaolaí tú
3
go maolaí sé (MASC.)
▪nár mhaolaí sé
go maolaí sí (FEM.)
▪nár mhaolaí sí
PLURAL
1
go maolaímid
▪nár mhaolaímid
go maolaí muid
▪nár mhaolaí muid
2
go maolaí sibh
▪nár mhaolaí sibh
3
go maolaí siad
▪nár mhaolaí siad
PASSIVE
go maolaítear
▪nár mhaolaítear
