VERBAL NOUN
práibeadh
VERBAL ADJECTIVE
práibthe
SINGULAR
1
phráib mé
▪ar phráib mé?
▪níor phráib mé
2
phráib tú
▪ar phráib tú?
▪níor phráib tú
3
phráib sé (MASC.)
▪ar phráib sé?
▪níor phráib sé
phráib sí (FEM.)
▪ar phráib sí?
▪níor phráib sí
PLURAL
1
phráibeamar
▪ar phráibeamar?
▪níor phráibeamar
phráib muid
▪ar phráib muid?
▪níor phráib muid
2
phráib sibh
▪ar phráib sibh?
▪níor phráib sibh
3
phráib siad
▪ar phráib siad?
▪níor phráib siad
phráibeadar
▪ar phráibeadar?
▪níor phráibeadar
PASSIVE
práibeadh
▪ar práibeadh?
▪níor práibeadh
SINGULAR
1
práibim
▪an bpráibim?
▪ní phráibim
2
práibeann tú
▪an bpráibeann tú?
▪ní phráibeann tú
3
práibeann sé (MASC.)
▪an bpráibeann sé?
▪ní phráibeann sé
práibeann sí (FEM.)
▪an bpráibeann sí?
▪ní phráibeann sí
PLURAL
1
práibimid
▪an bpráibimid?
▪ní phráibimid
práibeann muid
▪an bpráibeann muid?
▪ní phráibeann muid
2
práibeann sibh
▪an bpráibeann sibh?
▪ní phráibeann sibh
3
práibeann siad
▪an bpráibeann siad?
▪ní phráibeann siad
PASSIVE
práibtear
▪an bpráibtear?
▪ní phráibtear
SINGULAR
1
práibfidh mé
▪an bpráibfidh mé?
▪ní phráibfidh mé
2
práibfidh tú
▪an bpráibfidh tú?
▪ní phráibfidh tú
3
práibfidh sé (MASC.)
▪an bpráibfidh sé?
▪ní phráibfidh sé
práibfidh sí (FEM.)
▪an bpráibfidh sí?
▪ní phráibfidh sí
PLURAL
1
práibfimid
▪an bpráibfimid?
▪ní phráibfimid
práibfidh muid
▪an bpráibfidh muid?
▪ní phráibfidh muid
2
práibfidh sibh
▪an bpráibfidh sibh?
▪ní phráibfidh sibh
3
práibfidh siad
▪an bpráibfidh siad?
▪ní phráibfidh siad
PASSIVE
práibfear
▪an bpráibfear?
▪ní phráibfear
SINGULAR
1
phráibfinn
▪an bpráibfinn?
▪ní phráibfinn
2
phráibfeá
▪an bpráibfeá?
▪ní phráibfeá
3
phráibfeadh sé (MASC.)
▪an bpráibfeadh sé?
▪ní phráibfeadh sé
phráibfeadh sí (FEM.)
▪an bpráibfeadh sí?
▪ní phráibfeadh sí
PLURAL
1
phráibfimis
▪an bpráibfimis?
▪ní phráibfimis
phráibfeadh muid
▪an bpráibfeadh muid?
▪ní phráibfeadh muid
2
phráibfeadh sibh
▪an bpráibfeadh sibh?
▪ní phráibfeadh sibh
3
phráibfidís
▪an bpráibfidís?
▪ní phráibfidís
phráibfeadh siad
▪an bpráibfeadh siad?
▪ní phráibfeadh siad
PASSIVE
phráibfí
▪an bpráibfí?
▪ní phráibfí
SINGULAR
1
phráibinn
▪an bpráibinn?
▪ní phráibinn
2
phráibteá
▪an bpráibteá?
▪ní phráibteá
3
phráibeadh sé (MASC.)
▪an bpráibeadh sé?
▪ní phráibeadh sé
phráibeadh sí (FEM.)
▪an bpráibeadh sí?
▪ní phráibeadh sí
PLURAL
1
phráibimis
▪an bpráibimis?
▪ní phráibimis
phráibeadh muid
▪an bpráibeadh muid?
▪ní phráibeadh muid
2
phráibeadh sibh
▪an bpráibeadh sibh?
▪ní phráibeadh sibh
3
phráibidís
▪an bpráibidís?
▪ní phráibidís
phráibeadh siad
▪an bpráibeadh siad?
▪ní phráibeadh siad
PASSIVE
phráibtí
▪an bpráibtí?
▪ní phráibtí
SINGULAR
1
práibim!
▪ná práibim!
2
práib!
▪ná práib!
3
práibeadh sé! (MASC.)
▪ná práibeadh sé!
práibeadh sí! (FEM.)
▪ná práibeadh sí!
PLURAL
1
práibimis!
▪ná práibimis!
práibeadh muid!
▪ná práibeadh muid!
2
práibigí!
▪ná práibigí!
3
práibidís!
▪ná práibidís!
práibeadh siad!
▪ná práibeadh siad!
PASSIVE
práibtear!
▪ná práibtear!
SINGULAR
1
go bpráibe mé
▪nár phráibe mé
2
go bpráibe tú
▪nár phráibe tú
3
go bpráibe sé (MASC.)
▪nár phráibe sé
go bpráibe sí (FEM.)
▪nár phráibe sí
PLURAL
1
go bpráibimid
▪nár phráibimid
go bpráibe muid
▪nár phráibe muid
2
go bpráibe sibh
▪nár phráibe sibh
3
go bpráibe siad
▪nár phráibe siad
PASSIVE
go bpráibtear
▪nár phráibtear
