VERBAL NOUN
praghsáil
VERBAL ADJECTIVE
praghsáilte
SINGULAR
1
phraghsáil mé
▪ar phraghsáil mé?
▪níor phraghsáil mé
2
phraghsáil tú
▪ar phraghsáil tú?
▪níor phraghsáil tú
3
phraghsáil sé (MASC.)
▪ar phraghsáil sé?
▪níor phraghsáil sé
phraghsáil sí (FEM.)
▪ar phraghsáil sí?
▪níor phraghsáil sí
PLURAL
1
phraghsálamar
▪ar phraghsálamar?
▪níor phraghsálamar
phraghsáil muid
▪ar phraghsáil muid?
▪níor phraghsáil muid
2
phraghsáil sibh
▪ar phraghsáil sibh?
▪níor phraghsáil sibh
3
phraghsáil siad
▪ar phraghsáil siad?
▪níor phraghsáil siad
phraghsáladar
▪ar phraghsáladar?
▪níor phraghsáladar
PASSIVE
praghsáladh
▪ar praghsáladh?
▪níor praghsáladh
SINGULAR
1
praghsálaim
▪an bpraghsálaim?
▪ní phraghsálaim
2
praghsálann tú
▪an bpraghsálann tú?
▪ní phraghsálann tú
3
praghsálann sé (MASC.)
▪an bpraghsálann sé?
▪ní phraghsálann sé
praghsálann sí (FEM.)
▪an bpraghsálann sí?
▪ní phraghsálann sí
PLURAL
1
praghsálaimid
▪an bpraghsálaimid?
▪ní phraghsálaimid
praghsálann muid
▪an bpraghsálann muid?
▪ní phraghsálann muid
2
praghsálann sibh
▪an bpraghsálann sibh?
▪ní phraghsálann sibh
3
praghsálann siad
▪an bpraghsálann siad?
▪ní phraghsálann siad
PASSIVE
praghsáiltear
▪an bpraghsáiltear?
▪ní phraghsáiltear
SINGULAR
1
praghsálfaidh mé
▪an bpraghsálfaidh mé?
▪ní phraghsálfaidh mé
2
praghsálfaidh tú
▪an bpraghsálfaidh tú?
▪ní phraghsálfaidh tú
3
praghsálfaidh sé (MASC.)
▪an bpraghsálfaidh sé?
▪ní phraghsálfaidh sé
praghsálfaidh sí (FEM.)
▪an bpraghsálfaidh sí?
▪ní phraghsálfaidh sí
PLURAL
1
praghsálfaimid
▪an bpraghsálfaimid?
▪ní phraghsálfaimid
praghsálfaidh muid
▪an bpraghsálfaidh muid?
▪ní phraghsálfaidh muid
2
praghsálfaidh sibh
▪an bpraghsálfaidh sibh?
▪ní phraghsálfaidh sibh
3
praghsálfaidh siad
▪an bpraghsálfaidh siad?
▪ní phraghsálfaidh siad
PASSIVE
praghsálfar
▪an bpraghsálfar?
▪ní phraghsálfar
SINGULAR
1
phraghsálfainn
▪an bpraghsálfainn?
▪ní phraghsálfainn
2
phraghsálfá
▪an bpraghsálfá?
▪ní phraghsálfá
3
phraghsálfadh sé (MASC.)
▪an bpraghsálfadh sé?
▪ní phraghsálfadh sé
phraghsálfadh sí (FEM.)
▪an bpraghsálfadh sí?
▪ní phraghsálfadh sí
PLURAL
1
phraghsálfaimis
▪an bpraghsálfaimis?
▪ní phraghsálfaimis
phraghsálfadh muid
▪an bpraghsálfadh muid?
▪ní phraghsálfadh muid
2
phraghsálfadh sibh
▪an bpraghsálfadh sibh?
▪ní phraghsálfadh sibh
3
phraghsálfaidís
▪an bpraghsálfaidís?
▪ní phraghsálfaidís
phraghsálfadh siad
▪an bpraghsálfadh siad?
▪ní phraghsálfadh siad
PASSIVE
phraghsálfaí
▪an bpraghsálfaí?
▪ní phraghsálfaí
SINGULAR
1
phraghsálainn
▪an bpraghsálainn?
▪ní phraghsálainn
2
phraghsáilteá
▪an bpraghsáilteá?
▪ní phraghsáilteá
3
phraghsáladh sé (MASC.)
▪an bpraghsáladh sé?
▪ní phraghsáladh sé
phraghsáladh sí (FEM.)
▪an bpraghsáladh sí?
▪ní phraghsáladh sí
PLURAL
1
phraghsálaimis
▪an bpraghsálaimis?
▪ní phraghsálaimis
phraghsáladh muid
▪an bpraghsáladh muid?
▪ní phraghsáladh muid
2
phraghsáladh sibh
▪an bpraghsáladh sibh?
▪ní phraghsáladh sibh
3
phraghsálaidís
▪an bpraghsálaidís?
▪ní phraghsálaidís
phraghsáladh siad
▪an bpraghsáladh siad?
▪ní phraghsáladh siad
PASSIVE
phraghsáiltí
▪an bpraghsáiltí?
▪ní phraghsáiltí
SINGULAR
1
praghsálaim!
▪ná praghsálaim!
2
praghsáil!
▪ná praghsáil!
3
praghsáladh sé! (MASC.)
▪ná praghsáladh sé!
praghsáladh sí! (FEM.)
▪ná praghsáladh sí!
PLURAL
1
praghsálaimis!
▪ná praghsálaimis!
praghsáladh muid!
▪ná praghsáladh muid!
2
praghsálaigí!
▪ná praghsálaigí!
3
praghsálaidís!
▪ná praghsálaidís!
praghsáladh siad!
▪ná praghsáladh siad!
PASSIVE
praghsáiltear!
▪ná praghsáiltear!
SINGULAR
1
go bpraghsála mé
▪nár phraghsála mé
2
go bpraghsála tú
▪nár phraghsála tú
3
go bpraghsála sé (MASC.)
▪nár phraghsála sé
go bpraghsála sí (FEM.)
▪nár phraghsála sí
PLURAL
1
go bpraghsálaimid
▪nár phraghsálaimid
go bpraghsála muid
▪nár phraghsála muid
2
go bpraghsála sibh
▪nár phraghsála sibh
3
go bpraghsála siad
▪nár phraghsála siad
PASSIVE
go bpraghsáiltear
▪nár phraghsáiltear
