VERBAL NOUN
préachadh
VERBAL ADJECTIVE
préachta
SINGULAR
1
phréach mé
▪ar phréach mé?
▪níor phréach mé
2
phréach tú
▪ar phréach tú?
▪níor phréach tú
3
phréach sé (MASC.)
▪ar phréach sé?
▪níor phréach sé
phréach sí (FEM.)
▪ar phréach sí?
▪níor phréach sí
PLURAL
1
phréachamar
▪ar phréachamar?
▪níor phréachamar
phréach muid
▪ar phréach muid?
▪níor phréach muid
2
phréach sibh
▪ar phréach sibh?
▪níor phréach sibh
3
phréach siad
▪ar phréach siad?
▪níor phréach siad
phréachadar
▪ar phréachadar?
▪níor phréachadar
PASSIVE
préachadh
▪ar préachadh?
▪níor préachadh
SINGULAR
1
préachaim
▪an bpréachaim?
▪ní phréachaim
2
préachann tú
▪an bpréachann tú?
▪ní phréachann tú
3
préachann sé (MASC.)
▪an bpréachann sé?
▪ní phréachann sé
préachann sí (FEM.)
▪an bpréachann sí?
▪ní phréachann sí
PLURAL
1
préachaimid
▪an bpréachaimid?
▪ní phréachaimid
préachann muid
▪an bpréachann muid?
▪ní phréachann muid
2
préachann sibh
▪an bpréachann sibh?
▪ní phréachann sibh
3
préachann siad
▪an bpréachann siad?
▪ní phréachann siad
PASSIVE
préachtar
▪an bpréachtar?
▪ní phréachtar
SINGULAR
1
préachfaidh mé
▪an bpréachfaidh mé?
▪ní phréachfaidh mé
2
préachfaidh tú
▪an bpréachfaidh tú?
▪ní phréachfaidh tú
3
préachfaidh sé (MASC.)
▪an bpréachfaidh sé?
▪ní phréachfaidh sé
préachfaidh sí (FEM.)
▪an bpréachfaidh sí?
▪ní phréachfaidh sí
PLURAL
1
préachfaimid
▪an bpréachfaimid?
▪ní phréachfaimid
préachfaidh muid
▪an bpréachfaidh muid?
▪ní phréachfaidh muid
2
préachfaidh sibh
▪an bpréachfaidh sibh?
▪ní phréachfaidh sibh
3
préachfaidh siad
▪an bpréachfaidh siad?
▪ní phréachfaidh siad
PASSIVE
préachfar
▪an bpréachfar?
▪ní phréachfar
SINGULAR
1
phréachfainn
▪an bpréachfainn?
▪ní phréachfainn
2
phréachfá
▪an bpréachfá?
▪ní phréachfá
3
phréachfadh sé (MASC.)
▪an bpréachfadh sé?
▪ní phréachfadh sé
phréachfadh sí (FEM.)
▪an bpréachfadh sí?
▪ní phréachfadh sí
PLURAL
1
phréachfaimis
▪an bpréachfaimis?
▪ní phréachfaimis
phréachfadh muid
▪an bpréachfadh muid?
▪ní phréachfadh muid
2
phréachfadh sibh
▪an bpréachfadh sibh?
▪ní phréachfadh sibh
3
phréachfaidís
▪an bpréachfaidís?
▪ní phréachfaidís
phréachfadh siad
▪an bpréachfadh siad?
▪ní phréachfadh siad
PASSIVE
phréachfaí
▪an bpréachfaí?
▪ní phréachfaí
SINGULAR
1
phréachainn
▪an bpréachainn?
▪ní phréachainn
2
phréachtá
▪an bpréachtá?
▪ní phréachtá
3
phréachadh sé (MASC.)
▪an bpréachadh sé?
▪ní phréachadh sé
phréachadh sí (FEM.)
▪an bpréachadh sí?
▪ní phréachadh sí
PLURAL
1
phréachaimis
▪an bpréachaimis?
▪ní phréachaimis
phréachadh muid
▪an bpréachadh muid?
▪ní phréachadh muid
2
phréachadh sibh
▪an bpréachadh sibh?
▪ní phréachadh sibh
3
phréachaidís
▪an bpréachaidís?
▪ní phréachaidís
phréachadh siad
▪an bpréachadh siad?
▪ní phréachadh siad
PASSIVE
phréachtaí
▪an bpréachtaí?
▪ní phréachtaí
SINGULAR
1
préachaim!
▪ná préachaim!
2
préach!
▪ná préach!
3
préachadh sé! (MASC.)
▪ná préachadh sé!
préachadh sí! (FEM.)
▪ná préachadh sí!
PLURAL
1
préachaimis!
▪ná préachaimis!
préachadh muid!
▪ná préachadh muid!
2
préachaigí!
▪ná préachaigí!
3
préachaidís!
▪ná préachaidís!
préachadh siad!
▪ná préachadh siad!
PASSIVE
préachtar!
▪ná préachtar!
SINGULAR
1
go bpréacha mé
▪nár phréacha mé
2
go bpréacha tú
▪nár phréacha tú
3
go bpréacha sé (MASC.)
▪nár phréacha sé
go bpréacha sí (FEM.)
▪nár phréacha sí
PLURAL
1
go bpréachaimid
▪nár phréachaimid
go bpréacha muid
▪nár phréacha muid
2
go bpréacha sibh
▪nár phréacha sibh
3
go bpréacha siad
▪nár phréacha siad
PASSIVE
go bpréachtar
▪nár phréachtar
