VERBAL NOUN
preasáil
VERBAL ADJECTIVE
preasáilte
SINGULAR
1
phreasáil mé
▪ar phreasáil mé?
▪níor phreasáil mé
2
phreasáil tú
▪ar phreasáil tú?
▪níor phreasáil tú
3
phreasáil sé (MASC.)
▪ar phreasáil sé?
▪níor phreasáil sé
phreasáil sí (FEM.)
▪ar phreasáil sí?
▪níor phreasáil sí
PLURAL
1
phreasálamar
▪ar phreasálamar?
▪níor phreasálamar
phreasáil muid
▪ar phreasáil muid?
▪níor phreasáil muid
2
phreasáil sibh
▪ar phreasáil sibh?
▪níor phreasáil sibh
3
phreasáil siad
▪ar phreasáil siad?
▪níor phreasáil siad
phreasáladar
▪ar phreasáladar?
▪níor phreasáladar
PASSIVE
preasáladh
▪ar preasáladh?
▪níor preasáladh
SINGULAR
1
preasálaim
▪an bpreasálaim?
▪ní phreasálaim
2
preasálann tú
▪an bpreasálann tú?
▪ní phreasálann tú
3
preasálann sé (MASC.)
▪an bpreasálann sé?
▪ní phreasálann sé
preasálann sí (FEM.)
▪an bpreasálann sí?
▪ní phreasálann sí
PLURAL
1
preasálaimid
▪an bpreasálaimid?
▪ní phreasálaimid
preasálann muid
▪an bpreasálann muid?
▪ní phreasálann muid
2
preasálann sibh
▪an bpreasálann sibh?
▪ní phreasálann sibh
3
preasálann siad
▪an bpreasálann siad?
▪ní phreasálann siad
PASSIVE
preasáiltear
▪an bpreasáiltear?
▪ní phreasáiltear
SINGULAR
1
preasálfaidh mé
▪an bpreasálfaidh mé?
▪ní phreasálfaidh mé
2
preasálfaidh tú
▪an bpreasálfaidh tú?
▪ní phreasálfaidh tú
3
preasálfaidh sé (MASC.)
▪an bpreasálfaidh sé?
▪ní phreasálfaidh sé
preasálfaidh sí (FEM.)
▪an bpreasálfaidh sí?
▪ní phreasálfaidh sí
PLURAL
1
preasálfaimid
▪an bpreasálfaimid?
▪ní phreasálfaimid
preasálfaidh muid
▪an bpreasálfaidh muid?
▪ní phreasálfaidh muid
2
preasálfaidh sibh
▪an bpreasálfaidh sibh?
▪ní phreasálfaidh sibh
3
preasálfaidh siad
▪an bpreasálfaidh siad?
▪ní phreasálfaidh siad
PASSIVE
preasálfar
▪an bpreasálfar?
▪ní phreasálfar
SINGULAR
1
phreasálfainn
▪an bpreasálfainn?
▪ní phreasálfainn
2
phreasálfá
▪an bpreasálfá?
▪ní phreasálfá
3
phreasálfadh sé (MASC.)
▪an bpreasálfadh sé?
▪ní phreasálfadh sé
phreasálfadh sí (FEM.)
▪an bpreasálfadh sí?
▪ní phreasálfadh sí
PLURAL
1
phreasálfaimis
▪an bpreasálfaimis?
▪ní phreasálfaimis
phreasálfadh muid
▪an bpreasálfadh muid?
▪ní phreasálfadh muid
2
phreasálfadh sibh
▪an bpreasálfadh sibh?
▪ní phreasálfadh sibh
3
phreasálfaidís
▪an bpreasálfaidís?
▪ní phreasálfaidís
phreasálfadh siad
▪an bpreasálfadh siad?
▪ní phreasálfadh siad
PASSIVE
phreasálfaí
▪an bpreasálfaí?
▪ní phreasálfaí
SINGULAR
1
phreasálainn
▪an bpreasálainn?
▪ní phreasálainn
2
phreasáilteá
▪an bpreasáilteá?
▪ní phreasáilteá
3
phreasáladh sé (MASC.)
▪an bpreasáladh sé?
▪ní phreasáladh sé
phreasáladh sí (FEM.)
▪an bpreasáladh sí?
▪ní phreasáladh sí
PLURAL
1
phreasálaimis
▪an bpreasálaimis?
▪ní phreasálaimis
phreasáladh muid
▪an bpreasáladh muid?
▪ní phreasáladh muid
2
phreasáladh sibh
▪an bpreasáladh sibh?
▪ní phreasáladh sibh
3
phreasálaidís
▪an bpreasálaidís?
▪ní phreasálaidís
phreasáladh siad
▪an bpreasáladh siad?
▪ní phreasáladh siad
PASSIVE
phreasáiltí
▪an bpreasáiltí?
▪ní phreasáiltí
SINGULAR
1
preasálaim!
▪ná preasálaim!
2
preasáil!
▪ná preasáil!
3
preasáladh sé! (MASC.)
▪ná preasáladh sé!
preasáladh sí! (FEM.)
▪ná preasáladh sí!
PLURAL
1
preasálaimis!
▪ná preasálaimis!
preasáladh muid!
▪ná preasáladh muid!
2
preasálaigí!
▪ná preasálaigí!
3
preasálaidís!
▪ná preasálaidís!
preasáladh siad!
▪ná preasáladh siad!
PASSIVE
preasáiltear!
▪ná preasáiltear!
SINGULAR
1
go bpreasála mé
▪nár phreasála mé
2
go bpreasála tú
▪nár phreasála tú
3
go bpreasála sé (MASC.)
▪nár phreasála sé
go bpreasála sí (FEM.)
▪nár phreasála sí
PLURAL
1
go bpreasálaimid
▪nár phreasálaimid
go bpreasála muid
▪nár phreasála muid
2
go bpreasála sibh
▪nár phreasála sibh
3
go bpreasála siad
▪nár phreasála siad
PASSIVE
go bpreasáiltear
▪nár phreasáiltear
