VERBAL NOUN
síobadh
VERBAL ADJECTIVE
síobtha
SINGULAR
1
shíob mé
▪ar shíob mé?
▪níor shíob mé
2
shíob tú
▪ar shíob tú?
▪níor shíob tú
3
shíob sé (MASC.)
▪ar shíob sé?
▪níor shíob sé
shíob sí (FEM.)
▪ar shíob sí?
▪níor shíob sí
PLURAL
1
shíobamar
▪ar shíobamar?
▪níor shíobamar
shíob muid
▪ar shíob muid?
▪níor shíob muid
2
shíob sibh
▪ar shíob sibh?
▪níor shíob sibh
3
shíob siad
▪ar shíob siad?
▪níor shíob siad
shíobadar
▪ar shíobadar?
▪níor shíobadar
PASSIVE
síobadh
▪ar síobadh?
▪níor síobadh
SINGULAR
1
síobaim
▪an síobaim?
▪ní shíobaim
2
síobann tú
▪an síobann tú?
▪ní shíobann tú
3
síobann sé (MASC.)
▪an síobann sé?
▪ní shíobann sé
síobann sí (FEM.)
▪an síobann sí?
▪ní shíobann sí
PLURAL
1
síobaimid
▪an síobaimid?
▪ní shíobaimid
síobann muid
▪an síobann muid?
▪ní shíobann muid
2
síobann sibh
▪an síobann sibh?
▪ní shíobann sibh
3
síobann siad
▪an síobann siad?
▪ní shíobann siad
PASSIVE
síobtar
▪an síobtar?
▪ní shíobtar
SINGULAR
1
síobfaidh mé
▪an síobfaidh mé?
▪ní shíobfaidh mé
2
síobfaidh tú
▪an síobfaidh tú?
▪ní shíobfaidh tú
3
síobfaidh sé (MASC.)
▪an síobfaidh sé?
▪ní shíobfaidh sé
síobfaidh sí (FEM.)
▪an síobfaidh sí?
▪ní shíobfaidh sí
PLURAL
1
síobfaimid
▪an síobfaimid?
▪ní shíobfaimid
síobfaidh muid
▪an síobfaidh muid?
▪ní shíobfaidh muid
2
síobfaidh sibh
▪an síobfaidh sibh?
▪ní shíobfaidh sibh
3
síobfaidh siad
▪an síobfaidh siad?
▪ní shíobfaidh siad
PASSIVE
síobfar
▪an síobfar?
▪ní shíobfar
SINGULAR
1
shíobfainn
▪an síobfainn?
▪ní shíobfainn
2
shíobfá
▪an síobfá?
▪ní shíobfá
3
shíobfadh sé (MASC.)
▪an síobfadh sé?
▪ní shíobfadh sé
shíobfadh sí (FEM.)
▪an síobfadh sí?
▪ní shíobfadh sí
PLURAL
1
shíobfaimis
▪an síobfaimis?
▪ní shíobfaimis
shíobfadh muid
▪an síobfadh muid?
▪ní shíobfadh muid
2
shíobfadh sibh
▪an síobfadh sibh?
▪ní shíobfadh sibh
3
shíobfaidís
▪an síobfaidís?
▪ní shíobfaidís
shíobfadh siad
▪an síobfadh siad?
▪ní shíobfadh siad
PASSIVE
shíobfaí
▪an síobfaí?
▪ní shíobfaí
SINGULAR
1
shíobainn
▪an síobainn?
▪ní shíobainn
2
shíobtá
▪an síobtá?
▪ní shíobtá
3
shíobadh sé (MASC.)
▪an síobadh sé?
▪ní shíobadh sé
shíobadh sí (FEM.)
▪an síobadh sí?
▪ní shíobadh sí
PLURAL
1
shíobaimis
▪an síobaimis?
▪ní shíobaimis
shíobadh muid
▪an síobadh muid?
▪ní shíobadh muid
2
shíobadh sibh
▪an síobadh sibh?
▪ní shíobadh sibh
3
shíobaidís
▪an síobaidís?
▪ní shíobaidís
shíobadh siad
▪an síobadh siad?
▪ní shíobadh siad
PASSIVE
shíobtaí
▪an síobtaí?
▪ní shíobtaí
SINGULAR
1
síobaim!
▪ná síobaim!
2
síob!
▪ná síob!
3
síobadh sé! (MASC.)
▪ná síobadh sé!
síobadh sí! (FEM.)
▪ná síobadh sí!
PLURAL
1
síobaimis!
▪ná síobaimis!
síobadh muid!
▪ná síobadh muid!
2
síobaigí!
▪ná síobaigí!
3
síobaidís!
▪ná síobaidís!
síobadh siad!
▪ná síobadh siad!
PASSIVE
síobtar!
▪ná síobtar!
SINGULAR
1
go síoba mé
▪nár shíoba mé
2
go síoba tú
▪nár shíoba tú
3
go síoba sé (MASC.)
▪nár shíoba sé
go síoba sí (FEM.)
▪nár shíoba sí
PLURAL
1
go síobaimid
▪nár shíobaimid
go síoba muid
▪nár shíoba muid
2
go síoba sibh
▪nár shíoba sibh
3
go síoba siad
▪nár shíoba siad
PASSIVE
go síobtar
▪nár shíobtar
