VERBAL NOUN
taifeadadh
VERBAL ADJECTIVE
taifeadta
SINGULAR
1
thaifead mé
▪ar thaifead mé?
▪níor thaifead mé
2
thaifead tú
▪ar thaifead tú?
▪níor thaifead tú
3
thaifead sé (MASC.)
▪ar thaifead sé?
▪níor thaifead sé
thaifead sí (FEM.)
▪ar thaifead sí?
▪níor thaifead sí
PLURAL
1
thaifeadamar
▪ar thaifeadamar?
▪níor thaifeadamar
thaifead muid
▪ar thaifead muid?
▪níor thaifead muid
2
thaifead sibh
▪ar thaifead sibh?
▪níor thaifead sibh
3
thaifead siad
▪ar thaifead siad?
▪níor thaifead siad
thaifeadadar
▪ar thaifeadadar?
▪níor thaifeadadar
PASSIVE
taifeadadh
▪ar taifeadadh?
▪níor taifeadadh
SINGULAR
1
taifeadaim
▪an dtaifeadaim?
▪ní thaifeadaim
2
taifeadann tú
▪an dtaifeadann tú?
▪ní thaifeadann tú
3
taifeadann sé (MASC.)
▪an dtaifeadann sé?
▪ní thaifeadann sé
taifeadann sí (FEM.)
▪an dtaifeadann sí?
▪ní thaifeadann sí
PLURAL
1
taifeadaimid
▪an dtaifeadaimid?
▪ní thaifeadaimid
taifeadann muid
▪an dtaifeadann muid?
▪ní thaifeadann muid
2
taifeadann sibh
▪an dtaifeadann sibh?
▪ní thaifeadann sibh
3
taifeadann siad
▪an dtaifeadann siad?
▪ní thaifeadann siad
PASSIVE
taifeadtar
▪an dtaifeadtar?
▪ní thaifeadtar
SINGULAR
1
taifeadfaidh mé
▪an dtaifeadfaidh mé?
▪ní thaifeadfaidh mé
2
taifeadfaidh tú
▪an dtaifeadfaidh tú?
▪ní thaifeadfaidh tú
3
taifeadfaidh sé (MASC.)
▪an dtaifeadfaidh sé?
▪ní thaifeadfaidh sé
taifeadfaidh sí (FEM.)
▪an dtaifeadfaidh sí?
▪ní thaifeadfaidh sí
PLURAL
1
taifeadfaimid
▪an dtaifeadfaimid?
▪ní thaifeadfaimid
taifeadfaidh muid
▪an dtaifeadfaidh muid?
▪ní thaifeadfaidh muid
2
taifeadfaidh sibh
▪an dtaifeadfaidh sibh?
▪ní thaifeadfaidh sibh
3
taifeadfaidh siad
▪an dtaifeadfaidh siad?
▪ní thaifeadfaidh siad
PASSIVE
taifeadfar
▪an dtaifeadfar?
▪ní thaifeadfar
SINGULAR
1
thaifeadfainn
▪an dtaifeadfainn?
▪ní thaifeadfainn
2
thaifeadfá
▪an dtaifeadfá?
▪ní thaifeadfá
3
thaifeadfadh sé (MASC.)
▪an dtaifeadfadh sé?
▪ní thaifeadfadh sé
thaifeadfadh sí (FEM.)
▪an dtaifeadfadh sí?
▪ní thaifeadfadh sí
PLURAL
1
thaifeadfaimis
▪an dtaifeadfaimis?
▪ní thaifeadfaimis
thaifeadfadh muid
▪an dtaifeadfadh muid?
▪ní thaifeadfadh muid
2
thaifeadfadh sibh
▪an dtaifeadfadh sibh?
▪ní thaifeadfadh sibh
3
thaifeadfaidís
▪an dtaifeadfaidís?
▪ní thaifeadfaidís
thaifeadfadh siad
▪an dtaifeadfadh siad?
▪ní thaifeadfadh siad
PASSIVE
thaifeadfaí
▪an dtaifeadfaí?
▪ní thaifeadfaí
SINGULAR
1
thaifeadainn
▪an dtaifeadainn?
▪ní thaifeadainn
2
thaifeadtá
▪an dtaifeadtá?
▪ní thaifeadtá
3
thaifeadadh sé (MASC.)
▪an dtaifeadadh sé?
▪ní thaifeadadh sé
thaifeadadh sí (FEM.)
▪an dtaifeadadh sí?
▪ní thaifeadadh sí
PLURAL
1
thaifeadaimis
▪an dtaifeadaimis?
▪ní thaifeadaimis
thaifeadadh muid
▪an dtaifeadadh muid?
▪ní thaifeadadh muid
2
thaifeadadh sibh
▪an dtaifeadadh sibh?
▪ní thaifeadadh sibh
3
thaifeadaidís
▪an dtaifeadaidís?
▪ní thaifeadaidís
thaifeadadh siad
▪an dtaifeadadh siad?
▪ní thaifeadadh siad
PASSIVE
thaifeadtaí
▪an dtaifeadtaí?
▪ní thaifeadtaí
SINGULAR
1
taifeadaim!
▪ná taifeadaim!
2
taifead!
▪ná taifead!
3
taifeadadh sé! (MASC.)
▪ná taifeadadh sé!
taifeadadh sí! (FEM.)
▪ná taifeadadh sí!
PLURAL
1
taifeadaimis!
▪ná taifeadaimis!
taifeadadh muid!
▪ná taifeadadh muid!
2
taifeadaigí!
▪ná taifeadaigí!
3
taifeadaidís!
▪ná taifeadaidís!
taifeadadh siad!
▪ná taifeadadh siad!
PASSIVE
taifeadtar!
▪ná taifeadtar!
SINGULAR
1
go dtaifeada mé
▪nár thaifeada mé
2
go dtaifeada tú
▪nár thaifeada tú
3
go dtaifeada sé (MASC.)
▪nár thaifeada sé
go dtaifeada sí (FEM.)
▪nár thaifeada sí
PLURAL
1
go dtaifeadaimid
▪nár thaifeadaimid
go dtaifeada muid
▪nár thaifeada muid
2
go dtaifeada sibh
▪nár thaifeada sibh
3
go dtaifeada siad
▪nár thaifeada siad
PASSIVE
go dtaifeadtar
▪nár thaifeadtar
