Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: taisnéal · caistéal · taisteal · caiseal · taisce
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

taiscéal

VERB

VERBAL NOUN

taiscéaladh

VERBAL ADJECTIVE

taiscéalta

SINGULAR

1
thaiscéal mé
ar thaiscéal mé?
níor thaiscéal mé
2
thaiscéal tú
ar thaiscéal tú?
níor thaiscéal tú
3
thaiscéal sé (MASC.)
ar thaiscéal sé?
níor thaiscéal sé
thaiscéal sí (FEM.)
ar thaiscéal sí?
níor thaiscéal sí

PLURAL

1
thaiscéalamar
ar thaiscéalamar?
níor thaiscéalamar
thaiscéal muid
ar thaiscéal muid?
níor thaiscéal muid
2
thaiscéal sibh
ar thaiscéal sibh?
níor thaiscéal sibh
3
thaiscéal siad
ar thaiscéal siad?
níor thaiscéal siad
thaiscéaladar
ar thaiscéaladar?
níor thaiscéaladar

PASSIVE

taiscéaladh
ar taiscéaladh?
níor taiscéaladh

SINGULAR

1
taiscéalaim
an dtaiscéalaim?
ní thaiscéalaim
2
taiscéalann tú
an dtaiscéalann tú?
ní thaiscéalann tú
3
taiscéalann sé (MASC.)
an dtaiscéalann sé?
ní thaiscéalann sé
taiscéalann sí (FEM.)
an dtaiscéalann sí?
ní thaiscéalann sí

PLURAL

1
taiscéalaimid
an dtaiscéalaimid?
ní thaiscéalaimid
taiscéalann muid
an dtaiscéalann muid?
ní thaiscéalann muid
2
taiscéalann sibh
an dtaiscéalann sibh?
ní thaiscéalann sibh
3
taiscéalann siad
an dtaiscéalann siad?
ní thaiscéalann siad

PASSIVE

taiscéaltar
an dtaiscéaltar?
ní thaiscéaltar

SINGULAR

1
taiscéalfaidh mé
an dtaiscéalfaidh mé?
ní thaiscéalfaidh mé
2
taiscéalfaidh tú
an dtaiscéalfaidh tú?
ní thaiscéalfaidh tú
3
taiscéalfaidh sé (MASC.)
an dtaiscéalfaidh sé?
ní thaiscéalfaidh sé
taiscéalfaidh sí (FEM.)
an dtaiscéalfaidh sí?
ní thaiscéalfaidh sí

PLURAL

1
taiscéalfaimid
an dtaiscéalfaimid?
ní thaiscéalfaimid
taiscéalfaidh muid
an dtaiscéalfaidh muid?
ní thaiscéalfaidh muid
2
taiscéalfaidh sibh
an dtaiscéalfaidh sibh?
ní thaiscéalfaidh sibh
3
taiscéalfaidh siad
an dtaiscéalfaidh siad?
ní thaiscéalfaidh siad

PASSIVE

taiscéalfar
an dtaiscéalfar?
ní thaiscéalfar

SINGULAR

1
thaiscéalfainn
an dtaiscéalfainn?
ní thaiscéalfainn
2
thaiscéalfá
an dtaiscéalfá?
ní thaiscéalfá
3
thaiscéalfadh sé (MASC.)
an dtaiscéalfadh sé?
ní thaiscéalfadh sé
thaiscéalfadh sí (FEM.)
an dtaiscéalfadh sí?
ní thaiscéalfadh sí

PLURAL

1
thaiscéalfaimis
an dtaiscéalfaimis?
ní thaiscéalfaimis
thaiscéalfadh muid
an dtaiscéalfadh muid?
ní thaiscéalfadh muid
2
thaiscéalfadh sibh
an dtaiscéalfadh sibh?
ní thaiscéalfadh sibh
3
thaiscéalfaidís
an dtaiscéalfaidís?
ní thaiscéalfaidís
thaiscéalfadh siad
an dtaiscéalfadh siad?
ní thaiscéalfadh siad

PASSIVE

thaiscéalfaí
an dtaiscéalfaí?
ní thaiscéalfaí

SINGULAR

1
thaiscéalainn
an dtaiscéalainn?
ní thaiscéalainn
2
thaiscéaltá
an dtaiscéaltá?
ní thaiscéaltá
3
thaiscéaladh sé (MASC.)
an dtaiscéaladh sé?
ní thaiscéaladh sé
thaiscéaladh sí (FEM.)
an dtaiscéaladh sí?
ní thaiscéaladh sí

PLURAL

1
thaiscéalaimis
an dtaiscéalaimis?
ní thaiscéalaimis
thaiscéaladh muid
an dtaiscéaladh muid?
ní thaiscéaladh muid
2
thaiscéaladh sibh
an dtaiscéaladh sibh?
ní thaiscéaladh sibh
3
thaiscéalaidís
an dtaiscéalaidís?
ní thaiscéalaidís
thaiscéaladh siad
an dtaiscéaladh siad?
ní thaiscéaladh siad

PASSIVE

thaiscéaltaí
an dtaiscéaltaí?
ní thaiscéaltaí

SINGULAR

1
taiscéalaim!
ná taiscéalaim!
2
taiscéal!
ná taiscéal!
3
taiscéaladh sé! (MASC.)
ná taiscéaladh sé!
taiscéaladh sí! (FEM.)
ná taiscéaladh sí!

PLURAL

1
taiscéalaimis!
ná taiscéalaimis!
taiscéaladh muid!
ná taiscéaladh muid!
2
taiscéalaigí!
ná taiscéalaigí!
3
taiscéalaidís!
ná taiscéalaidís!
taiscéaladh siad!
ná taiscéaladh siad!

PASSIVE

taiscéaltar!
ná taiscéaltar!

SINGULAR

1
go dtaiscéala mé
nár thaiscéala mé
2
go dtaiscéala tú
nár thaiscéala tú
3
go dtaiscéala sé (MASC.)
nár thaiscéala sé
go dtaiscéala sí (FEM.)
nár thaiscéala sí

PLURAL

1
go dtaiscéalaimid
nár thaiscéalaimid
go dtaiscéala muid
nár thaiscéala muid
2
go dtaiscéala sibh
nár thaiscéala sibh
3
go dtaiscéala siad
nár thaiscéala siad

PASSIVE

go dtaiscéaltar
nár thaiscéaltar
RELATED MATCHES
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News