VERBAL NOUN
comhghaolú
VERBAL ADJECTIVE
comhghaolaithe
SINGULAR
1
chomhghaolaigh mé
▪ar chomhghaolaigh mé?
▪níor chomhghaolaigh mé
2
chomhghaolaigh tú
▪ar chomhghaolaigh tú?
▪níor chomhghaolaigh tú
3
chomhghaolaigh sé (MASC.)
▪ar chomhghaolaigh sé?
▪níor chomhghaolaigh sé
chomhghaolaigh sí (FEM.)
▪ar chomhghaolaigh sí?
▪níor chomhghaolaigh sí
PLURAL
1
chomhghaolaíomar
▪ar chomhghaolaíomar?
▪níor chomhghaolaíomar
chomhghaolaigh muid
▪ar chomhghaolaigh muid?
▪níor chomhghaolaigh muid
2
chomhghaolaigh sibh
▪ar chomhghaolaigh sibh?
▪níor chomhghaolaigh sibh
3
chomhghaolaigh siad
▪ar chomhghaolaigh siad?
▪níor chomhghaolaigh siad
chomhghaolaíodar
▪ar chomhghaolaíodar?
▪níor chomhghaolaíodar
PASSIVE
comhghaolaíodh
▪ar comhghaolaíodh?
▪níor comhghaolaíodh
SINGULAR
1
comhghaolaím
▪an gcomhghaolaím?
▪ní chomhghaolaím
2
comhghaolaíonn tú
▪an gcomhghaolaíonn tú?
▪ní chomhghaolaíonn tú
3
comhghaolaíonn sé (MASC.)
▪an gcomhghaolaíonn sé?
▪ní chomhghaolaíonn sé
comhghaolaíonn sí (FEM.)
▪an gcomhghaolaíonn sí?
▪ní chomhghaolaíonn sí
PLURAL
1
comhghaolaímid
▪an gcomhghaolaímid?
▪ní chomhghaolaímid
comhghaolaíonn muid
▪an gcomhghaolaíonn muid?
▪ní chomhghaolaíonn muid
2
comhghaolaíonn sibh
▪an gcomhghaolaíonn sibh?
▪ní chomhghaolaíonn sibh
3
comhghaolaíonn siad
▪an gcomhghaolaíonn siad?
▪ní chomhghaolaíonn siad
PASSIVE
comhghaolaítear
▪an gcomhghaolaítear?
▪ní chomhghaolaítear
SINGULAR
1
comhghaolóidh mé
▪an gcomhghaolóidh mé?
▪ní chomhghaolóidh mé
2
comhghaolóidh tú
▪an gcomhghaolóidh tú?
▪ní chomhghaolóidh tú
3
comhghaolóidh sé (MASC.)
▪an gcomhghaolóidh sé?
▪ní chomhghaolóidh sé
comhghaolóidh sí (FEM.)
▪an gcomhghaolóidh sí?
▪ní chomhghaolóidh sí
PLURAL
1
comhghaolóimid
▪an gcomhghaolóimid?
▪ní chomhghaolóimid
comhghaolóidh muid
▪an gcomhghaolóidh muid?
▪ní chomhghaolóidh muid
2
comhghaolóidh sibh
▪an gcomhghaolóidh sibh?
▪ní chomhghaolóidh sibh
3
comhghaolóidh siad
▪an gcomhghaolóidh siad?
▪ní chomhghaolóidh siad
PASSIVE
comhghaolófar
▪an gcomhghaolófar?
▪ní chomhghaolófar
SINGULAR
1
chomhghaolóinn
▪an gcomhghaolóinn?
▪ní chomhghaolóinn
2
chomhghaolófá
▪an gcomhghaolófá?
▪ní chomhghaolófá
3
chomhghaolódh sé (MASC.)
▪an gcomhghaolódh sé?
▪ní chomhghaolódh sé
chomhghaolódh sí (FEM.)
▪an gcomhghaolódh sí?
▪ní chomhghaolódh sí
PLURAL
1
chomhghaolóimis
▪an gcomhghaolóimis?
▪ní chomhghaolóimis
chomhghaolódh muid
▪an gcomhghaolódh muid?
▪ní chomhghaolódh muid
2
chomhghaolódh sibh
▪an gcomhghaolódh sibh?
▪ní chomhghaolódh sibh
3
chomhghaolóidís
▪an gcomhghaolóidís?
▪ní chomhghaolóidís
chomhghaolódh siad
▪an gcomhghaolódh siad?
▪ní chomhghaolódh siad
PASSIVE
chomhghaolófaí
▪an gcomhghaolófaí?
▪ní chomhghaolófaí
SINGULAR
1
chomhghaolaínn
▪an gcomhghaolaínn?
▪ní chomhghaolaínn
2
chomhghaolaíteá
▪an gcomhghaolaíteá?
▪ní chomhghaolaíteá
3
chomhghaolaíodh sé (MASC.)
▪an gcomhghaolaíodh sé?
▪ní chomhghaolaíodh sé
chomhghaolaíodh sí (FEM.)
▪an gcomhghaolaíodh sí?
▪ní chomhghaolaíodh sí
PLURAL
1
chomhghaolaímis
▪an gcomhghaolaímis?
▪ní chomhghaolaímis
chomhghaolaíodh muid
▪an gcomhghaolaíodh muid?
▪ní chomhghaolaíodh muid
2
chomhghaolaíodh sibh
▪an gcomhghaolaíodh sibh?
▪ní chomhghaolaíodh sibh
3
chomhghaolaídís
▪an gcomhghaolaídís?
▪ní chomhghaolaídís
chomhghaolaíodh siad
▪an gcomhghaolaíodh siad?
▪ní chomhghaolaíodh siad
PASSIVE
chomhghaolaítí
▪an gcomhghaolaítí?
▪ní chomhghaolaítí
SINGULAR
1
comhghaolaím!
▪ná comhghaolaím!
2
comhghaolaigh!
▪ná comhghaolaigh!
3
comhghaolaíodh sé! (MASC.)
▪ná comhghaolaíodh sé!
comhghaolaíodh sí! (FEM.)
▪ná comhghaolaíodh sí!
PLURAL
1
comhghaolaímis!
▪ná comhghaolaímis!
comhghaolaíodh muid!
▪ná comhghaolaíodh muid!
2
comhghaolaígí!
▪ná comhghaolaígí!
3
comhghaolaídís!
▪ná comhghaolaídís!
comhghaolaíodh siad!
▪ná comhghaolaíodh siad!
PASSIVE
comhghaolaítear!
▪ná comhghaolaítear!
SINGULAR
1
go gcomhghaolaí mé
▪nár chomhghaolaí mé
2
go gcomhghaolaí tú
▪nár chomhghaolaí tú
3
go gcomhghaolaí sé (MASC.)
▪nár chomhghaolaí sé
go gcomhghaolaí sí (FEM.)
▪nár chomhghaolaí sí
PLURAL
1
go gcomhghaolaímid
▪nár chomhghaolaímid
go gcomhghaolaí muid
▪nár chomhghaolaí muid
2
go gcomhghaolaí sibh
▪nár chomhghaolaí sibh
3
go gcomhghaolaí siad
▪nár chomhghaolaí siad
PASSIVE
go gcomhghaolaítear
▪nár chomhghaolaítear
