VERBAL NOUN
díshrianadh
VERBAL ADJECTIVE
díshrianta
SINGULAR
1
dhíshrian mé
▪ar dhíshrian mé?
▪níor dhíshrian mé
2
dhíshrian tú
▪ar dhíshrian tú?
▪níor dhíshrian tú
3
dhíshrian sé (MASC.)
▪ar dhíshrian sé?
▪níor dhíshrian sé
dhíshrian sí (FEM.)
▪ar dhíshrian sí?
▪níor dhíshrian sí
PLURAL
1
dhíshrianamar
▪ar dhíshrianamar?
▪níor dhíshrianamar
dhíshrian muid
▪ar dhíshrian muid?
▪níor dhíshrian muid
2
dhíshrian sibh
▪ar dhíshrian sibh?
▪níor dhíshrian sibh
3
dhíshrian siad
▪ar dhíshrian siad?
▪níor dhíshrian siad
dhíshrianadar
▪ar dhíshrianadar?
▪níor dhíshrianadar
PASSIVE
díshrianadh
▪ar díshrianadh?
▪níor díshrianadh
SINGULAR
1
díshrianaim
▪an ndíshrianaim?
▪ní dhíshrianaim
2
díshrianann tú
▪an ndíshrianann tú?
▪ní dhíshrianann tú
3
díshrianann sé (MASC.)
▪an ndíshrianann sé?
▪ní dhíshrianann sé
díshrianann sí (FEM.)
▪an ndíshrianann sí?
▪ní dhíshrianann sí
PLURAL
1
díshrianaimid
▪an ndíshrianaimid?
▪ní dhíshrianaimid
díshrianann muid
▪an ndíshrianann muid?
▪ní dhíshrianann muid
2
díshrianann sibh
▪an ndíshrianann sibh?
▪ní dhíshrianann sibh
3
díshrianann siad
▪an ndíshrianann siad?
▪ní dhíshrianann siad
PASSIVE
díshriantar
▪an ndíshriantar?
▪ní dhíshriantar
SINGULAR
1
díshrianfaidh mé
▪an ndíshrianfaidh mé?
▪ní dhíshrianfaidh mé
2
díshrianfaidh tú
▪an ndíshrianfaidh tú?
▪ní dhíshrianfaidh tú
3
díshrianfaidh sé (MASC.)
▪an ndíshrianfaidh sé?
▪ní dhíshrianfaidh sé
díshrianfaidh sí (FEM.)
▪an ndíshrianfaidh sí?
▪ní dhíshrianfaidh sí
PLURAL
1
díshrianfaimid
▪an ndíshrianfaimid?
▪ní dhíshrianfaimid
díshrianfaidh muid
▪an ndíshrianfaidh muid?
▪ní dhíshrianfaidh muid
2
díshrianfaidh sibh
▪an ndíshrianfaidh sibh?
▪ní dhíshrianfaidh sibh
3
díshrianfaidh siad
▪an ndíshrianfaidh siad?
▪ní dhíshrianfaidh siad
PASSIVE
díshrianfar
▪an ndíshrianfar?
▪ní dhíshrianfar
SINGULAR
1
dhíshrianfainn
▪an ndíshrianfainn?
▪ní dhíshrianfainn
2
dhíshrianfá
▪an ndíshrianfá?
▪ní dhíshrianfá
3
dhíshrianfadh sé (MASC.)
▪an ndíshrianfadh sé?
▪ní dhíshrianfadh sé
dhíshrianfadh sí (FEM.)
▪an ndíshrianfadh sí?
▪ní dhíshrianfadh sí
PLURAL
1
dhíshrianfaimis
▪an ndíshrianfaimis?
▪ní dhíshrianfaimis
dhíshrianfadh muid
▪an ndíshrianfadh muid?
▪ní dhíshrianfadh muid
2
dhíshrianfadh sibh
▪an ndíshrianfadh sibh?
▪ní dhíshrianfadh sibh
3
dhíshrianfaidís
▪an ndíshrianfaidís?
▪ní dhíshrianfaidís
dhíshrianfadh siad
▪an ndíshrianfadh siad?
▪ní dhíshrianfadh siad
PASSIVE
dhíshrianfaí
▪an ndíshrianfaí?
▪ní dhíshrianfaí
SINGULAR
1
dhíshrianainn
▪an ndíshrianainn?
▪ní dhíshrianainn
2
dhíshriantá
▪an ndíshriantá?
▪ní dhíshriantá
3
dhíshrianadh sé (MASC.)
▪an ndíshrianadh sé?
▪ní dhíshrianadh sé
dhíshrianadh sí (FEM.)
▪an ndíshrianadh sí?
▪ní dhíshrianadh sí
PLURAL
1
dhíshrianaimis
▪an ndíshrianaimis?
▪ní dhíshrianaimis
dhíshrianadh muid
▪an ndíshrianadh muid?
▪ní dhíshrianadh muid
2
dhíshrianadh sibh
▪an ndíshrianadh sibh?
▪ní dhíshrianadh sibh
3
dhíshrianaidís
▪an ndíshrianaidís?
▪ní dhíshrianaidís
dhíshrianadh siad
▪an ndíshrianadh siad?
▪ní dhíshrianadh siad
PASSIVE
dhíshriantaí
▪an ndíshriantaí?
▪ní dhíshriantaí
SINGULAR
1
díshrianaim!
▪ná díshrianaim!
2
díshrian!
▪ná díshrian!
3
díshrianadh sé! (MASC.)
▪ná díshrianadh sé!
díshrianadh sí! (FEM.)
▪ná díshrianadh sí!
PLURAL
1
díshrianaimis!
▪ná díshrianaimis!
díshrianadh muid!
▪ná díshrianadh muid!
2
díshrianaigí!
▪ná díshrianaigí!
3
díshrianaidís!
▪ná díshrianaidís!
díshrianadh siad!
▪ná díshrianadh siad!
PASSIVE
díshriantar!
▪ná díshriantar!
SINGULAR
1
go ndíshriana mé
▪nár dhíshriana mé
2
go ndíshriana tú
▪nár dhíshriana tú
3
go ndíshriana sé (MASC.)
▪nár dhíshriana sé
go ndíshriana sí (FEM.)
▪nár dhíshriana sí
PLURAL
1
go ndíshrianaimid
▪nár dhíshrianaimid
go ndíshriana muid
▪nár dhíshriana muid
2
go ndíshriana sibh
▪nár dhíshriana sibh
3
go ndíshriana siad
▪nár dhíshriana siad
PASSIVE
go ndíshriantar
▪nár dhíshriantar
