VERBAL NOUN
díshraitheadh
VERBAL ADJECTIVE
díshraite
SINGULAR
1
dhíshraith mé
▪ar dhíshraith mé?
▪níor dhíshraith mé
2
dhíshraith tú
▪ar dhíshraith tú?
▪níor dhíshraith tú
3
dhíshraith sé (MASC.)
▪ar dhíshraith sé?
▪níor dhíshraith sé
dhíshraith sí (FEM.)
▪ar dhíshraith sí?
▪níor dhíshraith sí
PLURAL
1
dhíshraitheamar
▪ar dhíshraitheamar?
▪níor dhíshraitheamar
dhíshraith muid
▪ar dhíshraith muid?
▪níor dhíshraith muid
2
dhíshraith sibh
▪ar dhíshraith sibh?
▪níor dhíshraith sibh
3
dhíshraith siad
▪ar dhíshraith siad?
▪níor dhíshraith siad
dhíshraitheadar
▪ar dhíshraitheadar?
▪níor dhíshraitheadar
PASSIVE
díshraitheadh
▪ar díshraitheadh?
▪níor díshraitheadh
SINGULAR
1
díshraithim
▪an ndíshraithim?
▪ní dhíshraithim
2
díshraitheann tú
▪an ndíshraitheann tú?
▪ní dhíshraitheann tú
3
díshraitheann sé (MASC.)
▪an ndíshraitheann sé?
▪ní dhíshraitheann sé
díshraitheann sí (FEM.)
▪an ndíshraitheann sí?
▪ní dhíshraitheann sí
PLURAL
1
díshraithimid
▪an ndíshraithimid?
▪ní dhíshraithimid
díshraitheann muid
▪an ndíshraitheann muid?
▪ní dhíshraitheann muid
2
díshraitheann sibh
▪an ndíshraitheann sibh?
▪ní dhíshraitheann sibh
3
díshraitheann siad
▪an ndíshraitheann siad?
▪ní dhíshraitheann siad
PASSIVE
díshraitear
▪an ndíshraitear?
▪ní dhíshraitear
SINGULAR
1
díshraithfidh mé
▪an ndíshraithfidh mé?
▪ní dhíshraithfidh mé
2
díshraithfidh tú
▪an ndíshraithfidh tú?
▪ní dhíshraithfidh tú
3
díshraithfidh sé (MASC.)
▪an ndíshraithfidh sé?
▪ní dhíshraithfidh sé
díshraithfidh sí (FEM.)
▪an ndíshraithfidh sí?
▪ní dhíshraithfidh sí
PLURAL
1
díshraithfimid
▪an ndíshraithfimid?
▪ní dhíshraithfimid
díshraithfidh muid
▪an ndíshraithfidh muid?
▪ní dhíshraithfidh muid
2
díshraithfidh sibh
▪an ndíshraithfidh sibh?
▪ní dhíshraithfidh sibh
3
díshraithfidh siad
▪an ndíshraithfidh siad?
▪ní dhíshraithfidh siad
PASSIVE
díshraithfear
▪an ndíshraithfear?
▪ní dhíshraithfear
SINGULAR
1
dhíshraithfinn
▪an ndíshraithfinn?
▪ní dhíshraithfinn
2
dhíshraithfeá
▪an ndíshraithfeá?
▪ní dhíshraithfeá
3
dhíshraithfeadh sé (MASC.)
▪an ndíshraithfeadh sé?
▪ní dhíshraithfeadh sé
dhíshraithfeadh sí (FEM.)
▪an ndíshraithfeadh sí?
▪ní dhíshraithfeadh sí
PLURAL
1
dhíshraithfimis
▪an ndíshraithfimis?
▪ní dhíshraithfimis
dhíshraithfeadh muid
▪an ndíshraithfeadh muid?
▪ní dhíshraithfeadh muid
2
dhíshraithfeadh sibh
▪an ndíshraithfeadh sibh?
▪ní dhíshraithfeadh sibh
3
dhíshraithfidís
▪an ndíshraithfidís?
▪ní dhíshraithfidís
dhíshraithfeadh siad
▪an ndíshraithfeadh siad?
▪ní dhíshraithfeadh siad
PASSIVE
dhíshraithfí
▪an ndíshraithfí?
▪ní dhíshraithfí
SINGULAR
1
dhíshraithinn
▪an ndíshraithinn?
▪ní dhíshraithinn
2
dhíshraiteá
▪an ndíshraiteá?
▪ní dhíshraiteá
3
dhíshraitheadh sé (MASC.)
▪an ndíshraitheadh sé?
▪ní dhíshraitheadh sé
dhíshraitheadh sí (FEM.)
▪an ndíshraitheadh sí?
▪ní dhíshraitheadh sí
PLURAL
1
dhíshraithimis
▪an ndíshraithimis?
▪ní dhíshraithimis
dhíshraitheadh muid
▪an ndíshraitheadh muid?
▪ní dhíshraitheadh muid
2
dhíshraitheadh sibh
▪an ndíshraitheadh sibh?
▪ní dhíshraitheadh sibh
3
dhíshraithidís
▪an ndíshraithidís?
▪ní dhíshraithidís
dhíshraitheadh siad
▪an ndíshraitheadh siad?
▪ní dhíshraitheadh siad
PASSIVE
dhíshraití
▪an ndíshraití?
▪ní dhíshraití
SINGULAR
1
díshraithim!
▪ná díshraithim!
2
díshraith!
▪ná díshraith!
3
díshraitheadh sé! (MASC.)
▪ná díshraitheadh sé!
díshraitheadh sí! (FEM.)
▪ná díshraitheadh sí!
PLURAL
1
díshraithimis!
▪ná díshraithimis!
díshraitheadh muid!
▪ná díshraitheadh muid!
2
díshraithigí!
▪ná díshraithigí!
3
díshraithidís!
▪ná díshraithidís!
díshraitheadh siad!
▪ná díshraitheadh siad!
PASSIVE
díshraitear!
▪ná díshraitear!
SINGULAR
1
go ndíshraithe mé
▪nár dhíshraithe mé
2
go ndíshraithe tú
▪nár dhíshraithe tú
3
go ndíshraithe sé (MASC.)
▪nár dhíshraithe sé
go ndíshraithe sí (FEM.)
▪nár dhíshraithe sí
PLURAL
1
go ndíshraithimid
▪nár dhíshraithimid
go ndíshraithe muid
▪nár dhíshraithe muid
2
go ndíshraithe sibh
▪nár dhíshraithe sibh
3
go ndíshraithe siad
▪nár dhíshraithe siad
PASSIVE
go ndíshraitear
▪nár dhíshraitear
