Home New English–Irish Dictionary » NEID »
Search for a word in Irish or English.
Similar words: díchion · dioc · dísc · díscigh · díchúis
Start A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

díshioc

VERB

VERBAL NOUN

díshioc

VERBAL ADJECTIVE

díshioctha

SINGULAR

1
dhíshioc mé
ar dhíshioc mé?
níor dhíshioc mé
2
dhíshioc tú
ar dhíshioc tú?
níor dhíshioc tú
3
dhíshioc sé (MASC.)
ar dhíshioc sé?
níor dhíshioc sé
dhíshioc sí (FEM.)
ar dhíshioc sí?
níor dhíshioc sí

PLURAL

1
dhíshiocamar
ar dhíshiocamar?
níor dhíshiocamar
dhíshioc muid
ar dhíshioc muid?
níor dhíshioc muid
2
dhíshioc sibh
ar dhíshioc sibh?
níor dhíshioc sibh
3
dhíshioc siad
ar dhíshioc siad?
níor dhíshioc siad
dhíshiocadar
ar dhíshiocadar?
níor dhíshiocadar

PASSIVE

díshiocadh
ar díshiocadh?
níor díshiocadh

SINGULAR

1
díshiocaim
an ndíshiocaim?
ní dhíshiocaim
2
díshiocann tú
an ndíshiocann tú?
ní dhíshiocann tú
3
díshiocann sé (MASC.)
an ndíshiocann sé?
ní dhíshiocann sé
díshiocann sí (FEM.)
an ndíshiocann sí?
ní dhíshiocann sí

PLURAL

1
díshiocaimid
an ndíshiocaimid?
ní dhíshiocaimid
díshiocann muid
an ndíshiocann muid?
ní dhíshiocann muid
2
díshiocann sibh
an ndíshiocann sibh?
ní dhíshiocann sibh
3
díshiocann siad
an ndíshiocann siad?
ní dhíshiocann siad

PASSIVE

díshioctar
an ndíshioctar?
ní dhíshioctar

SINGULAR

1
díshiocfaidh mé
an ndíshiocfaidh mé?
ní dhíshiocfaidh mé
2
díshiocfaidh tú
an ndíshiocfaidh tú?
ní dhíshiocfaidh tú
3
díshiocfaidh sé (MASC.)
an ndíshiocfaidh sé?
ní dhíshiocfaidh sé
díshiocfaidh sí (FEM.)
an ndíshiocfaidh sí?
ní dhíshiocfaidh sí

PLURAL

1
díshiocfaimid
an ndíshiocfaimid?
ní dhíshiocfaimid
díshiocfaidh muid
an ndíshiocfaidh muid?
ní dhíshiocfaidh muid
2
díshiocfaidh sibh
an ndíshiocfaidh sibh?
ní dhíshiocfaidh sibh
3
díshiocfaidh siad
an ndíshiocfaidh siad?
ní dhíshiocfaidh siad

PASSIVE

díshiocfar
an ndíshiocfar?
ní dhíshiocfar

SINGULAR

1
dhíshiocfainn
an ndíshiocfainn?
ní dhíshiocfainn
2
dhíshiocfá
an ndíshiocfá?
ní dhíshiocfá
3
dhíshiocfadh sé (MASC.)
an ndíshiocfadh sé?
ní dhíshiocfadh sé
dhíshiocfadh sí (FEM.)
an ndíshiocfadh sí?
ní dhíshiocfadh sí

PLURAL

1
dhíshiocfaimis
an ndíshiocfaimis?
ní dhíshiocfaimis
dhíshiocfadh muid
an ndíshiocfadh muid?
ní dhíshiocfadh muid
2
dhíshiocfadh sibh
an ndíshiocfadh sibh?
ní dhíshiocfadh sibh
3
dhíshiocfaidís
an ndíshiocfaidís?
ní dhíshiocfaidís
dhíshiocfadh siad
an ndíshiocfadh siad?
ní dhíshiocfadh siad

PASSIVE

dhíshiocfaí
an ndíshiocfaí?
ní dhíshiocfaí

SINGULAR

1
dhíshiocainn
an ndíshiocainn?
ní dhíshiocainn
2
dhíshioctá
an ndíshioctá?
ní dhíshioctá
3
dhíshiocadh sé (MASC.)
an ndíshiocadh sé?
ní dhíshiocadh sé
dhíshiocadh sí (FEM.)
an ndíshiocadh sí?
ní dhíshiocadh sí

PLURAL

1
dhíshiocaimis
an ndíshiocaimis?
ní dhíshiocaimis
dhíshiocadh muid
an ndíshiocadh muid?
ní dhíshiocadh muid
2
dhíshiocadh sibh
an ndíshiocadh sibh?
ní dhíshiocadh sibh
3
dhíshiocaidís
an ndíshiocaidís?
ní dhíshiocaidís
dhíshiocadh siad
an ndíshiocadh siad?
ní dhíshiocadh siad

PASSIVE

dhíshioctaí
an ndíshioctaí?
ní dhíshioctaí

SINGULAR

1
díshiocaim!
ná díshiocaim!
2
díshioc!
ná díshioc!
3
díshiocadh sé! (MASC.)
ná díshiocadh sé!
díshiocadh sí! (FEM.)
ná díshiocadh sí!

PLURAL

1
díshiocaimis!
ná díshiocaimis!
díshiocadh muid!
ná díshiocadh muid!
2
díshiocaigí!
ná díshiocaigí!
3
díshiocaidís!
ná díshiocaidís!
díshiocadh siad!
ná díshiocadh siad!

PASSIVE

díshioctar!
ná díshioctar!

SINGULAR

1
go ndíshioca mé
nár dhíshioca mé
2
go ndíshioca tú
nár dhíshioca tú
3
go ndíshioca sé (MASC.)
nár dhíshioca sé
go ndíshioca sí (FEM.)
nár dhíshioca sí

PLURAL

1
go ndíshiocaimid
nár dhíshiocaimid
go ndíshioca muid
nár dhíshioca muid
2
go ndíshioca sibh
nár dhíshioca sibh
3
go ndíshioca siad
nár dhíshioca siad

PASSIVE

go ndíshioctar
nár dhíshioctar
About this website | How to use this website | Feedback | Accessibility | Plugins and widgets | Website App | Grammar Wizard | News