VERBAL NOUN
díshuiteáil
VERBAL ADJECTIVE
díshuiteáilte
SINGULAR
1
dhíshuiteáil mé
▪ar dhíshuiteáil mé?
▪níor dhíshuiteáil mé
2
dhíshuiteáil tú
▪ar dhíshuiteáil tú?
▪níor dhíshuiteáil tú
3
dhíshuiteáil sé (MASC.)
▪ar dhíshuiteáil sé?
▪níor dhíshuiteáil sé
dhíshuiteáil sí (FEM.)
▪ar dhíshuiteáil sí?
▪níor dhíshuiteáil sí
PLURAL
1
dhíshuiteálamar
▪ar dhíshuiteálamar?
▪níor dhíshuiteálamar
dhíshuiteáil muid
▪ar dhíshuiteáil muid?
▪níor dhíshuiteáil muid
2
dhíshuiteáil sibh
▪ar dhíshuiteáil sibh?
▪níor dhíshuiteáil sibh
3
dhíshuiteáil siad
▪ar dhíshuiteáil siad?
▪níor dhíshuiteáil siad
dhíshuiteáladar
▪ar dhíshuiteáladar?
▪níor dhíshuiteáladar
PASSIVE
díshuiteáladh
▪ar díshuiteáladh?
▪níor díshuiteáladh
SINGULAR
1
díshuiteálaim
▪an ndíshuiteálaim?
▪ní dhíshuiteálaim
2
díshuiteálann tú
▪an ndíshuiteálann tú?
▪ní dhíshuiteálann tú
3
díshuiteálann sé (MASC.)
▪an ndíshuiteálann sé?
▪ní dhíshuiteálann sé
díshuiteálann sí (FEM.)
▪an ndíshuiteálann sí?
▪ní dhíshuiteálann sí
PLURAL
1
díshuiteálaimid
▪an ndíshuiteálaimid?
▪ní dhíshuiteálaimid
díshuiteálann muid
▪an ndíshuiteálann muid?
▪ní dhíshuiteálann muid
2
díshuiteálann sibh
▪an ndíshuiteálann sibh?
▪ní dhíshuiteálann sibh
3
díshuiteálann siad
▪an ndíshuiteálann siad?
▪ní dhíshuiteálann siad
PASSIVE
díshuiteáiltear
▪an ndíshuiteáiltear?
▪ní dhíshuiteáiltear
SINGULAR
1
díshuiteálfaidh mé
▪an ndíshuiteálfaidh mé?
▪ní dhíshuiteálfaidh mé
2
díshuiteálfaidh tú
▪an ndíshuiteálfaidh tú?
▪ní dhíshuiteálfaidh tú
3
díshuiteálfaidh sé (MASC.)
▪an ndíshuiteálfaidh sé?
▪ní dhíshuiteálfaidh sé
díshuiteálfaidh sí (FEM.)
▪an ndíshuiteálfaidh sí?
▪ní dhíshuiteálfaidh sí
PLURAL
1
díshuiteálfaimid
▪an ndíshuiteálfaimid?
▪ní dhíshuiteálfaimid
díshuiteálfaidh muid
▪an ndíshuiteálfaidh muid?
▪ní dhíshuiteálfaidh muid
2
díshuiteálfaidh sibh
▪an ndíshuiteálfaidh sibh?
▪ní dhíshuiteálfaidh sibh
3
díshuiteálfaidh siad
▪an ndíshuiteálfaidh siad?
▪ní dhíshuiteálfaidh siad
PASSIVE
díshuiteálfar
▪an ndíshuiteálfar?
▪ní dhíshuiteálfar
SINGULAR
1
dhíshuiteálfainn
▪an ndíshuiteálfainn?
▪ní dhíshuiteálfainn
2
dhíshuiteálfá
▪an ndíshuiteálfá?
▪ní dhíshuiteálfá
3
dhíshuiteálfadh sé (MASC.)
▪an ndíshuiteálfadh sé?
▪ní dhíshuiteálfadh sé
dhíshuiteálfadh sí (FEM.)
▪an ndíshuiteálfadh sí?
▪ní dhíshuiteálfadh sí
PLURAL
1
dhíshuiteálfaimis
▪an ndíshuiteálfaimis?
▪ní dhíshuiteálfaimis
dhíshuiteálfadh muid
▪an ndíshuiteálfadh muid?
▪ní dhíshuiteálfadh muid
2
dhíshuiteálfadh sibh
▪an ndíshuiteálfadh sibh?
▪ní dhíshuiteálfadh sibh
3
dhíshuiteálfaidís
▪an ndíshuiteálfaidís?
▪ní dhíshuiteálfaidís
dhíshuiteálfadh siad
▪an ndíshuiteálfadh siad?
▪ní dhíshuiteálfadh siad
PASSIVE
dhíshuiteálfaí
▪an ndíshuiteálfaí?
▪ní dhíshuiteálfaí
SINGULAR
1
dhíshuiteálainn
▪an ndíshuiteálainn?
▪ní dhíshuiteálainn
2
dhíshuiteáilteá
▪an ndíshuiteáilteá?
▪ní dhíshuiteáilteá
3
dhíshuiteáladh sé (MASC.)
▪an ndíshuiteáladh sé?
▪ní dhíshuiteáladh sé
dhíshuiteáladh sí (FEM.)
▪an ndíshuiteáladh sí?
▪ní dhíshuiteáladh sí
PLURAL
1
dhíshuiteálaimis
▪an ndíshuiteálaimis?
▪ní dhíshuiteálaimis
dhíshuiteáladh muid
▪an ndíshuiteáladh muid?
▪ní dhíshuiteáladh muid
2
dhíshuiteáladh sibh
▪an ndíshuiteáladh sibh?
▪ní dhíshuiteáladh sibh
3
dhíshuiteálaidís
▪an ndíshuiteálaidís?
▪ní dhíshuiteálaidís
dhíshuiteáladh siad
▪an ndíshuiteáladh siad?
▪ní dhíshuiteáladh siad
PASSIVE
dhíshuiteáiltí
▪an ndíshuiteáiltí?
▪ní dhíshuiteáiltí
SINGULAR
1
díshuiteálaim!
▪ná díshuiteálaim!
2
díshuiteáil!
▪ná díshuiteáil!
3
díshuiteáladh sé! (MASC.)
▪ná díshuiteáladh sé!
díshuiteáladh sí! (FEM.)
▪ná díshuiteáladh sí!
PLURAL
1
díshuiteálaimis!
▪ná díshuiteálaimis!
díshuiteáladh muid!
▪ná díshuiteáladh muid!
2
díshuiteálaigí!
▪ná díshuiteálaigí!
3
díshuiteálaidís!
▪ná díshuiteálaidís!
díshuiteáladh siad!
▪ná díshuiteáladh siad!
PASSIVE
díshuiteáiltear!
▪ná díshuiteáiltear!
SINGULAR
1
go ndíshuiteála mé
▪nár dhíshuiteála mé
2
go ndíshuiteála tú
▪nár dhíshuiteála tú
3
go ndíshuiteála sé (MASC.)
▪nár dhíshuiteála sé
go ndíshuiteála sí (FEM.)
▪nár dhíshuiteála sí
PLURAL
1
go ndíshuiteálaimid
▪nár dhíshuiteálaimid
go ndíshuiteála muid
▪nár dhíshuiteála muid
2
go ndíshuiteála sibh
▪nár dhíshuiteála sibh
3
go ndíshuiteála siad
▪nár dhíshuiteála siad
PASSIVE
go ndíshuiteáiltear
▪nár dhíshuiteáiltear
