VERBAL NOUN
deimhneasc
VERBAL ADJECTIVE
deimhneasctha
SINGULAR
1
dheimhneasc mé
▪ar dheimhneasc mé?
▪níor dheimhneasc mé
2
dheimhneasc tú
▪ar dheimhneasc tú?
▪níor dheimhneasc tú
3
dheimhneasc sé (MASC.)
▪ar dheimhneasc sé?
▪níor dheimhneasc sé
dheimhneasc sí (FEM.)
▪ar dheimhneasc sí?
▪níor dheimhneasc sí
PLURAL
1
dheimhneascamar
▪ar dheimhneascamar?
▪níor dheimhneascamar
dheimhneasc muid
▪ar dheimhneasc muid?
▪níor dheimhneasc muid
2
dheimhneasc sibh
▪ar dheimhneasc sibh?
▪níor dheimhneasc sibh
3
dheimhneasc siad
▪ar dheimhneasc siad?
▪níor dheimhneasc siad
dheimhneascadar
▪ar dheimhneascadar?
▪níor dheimhneascadar
PASSIVE
deimhneascadh
▪ar deimhneascadh?
▪níor deimhneascadh
SINGULAR
1
deimhneascaim
▪an ndeimhneascaim?
▪ní dheimhneascaim
2
deimhneascann tú
▪an ndeimhneascann tú?
▪ní dheimhneascann tú
3
deimhneascann sé (MASC.)
▪an ndeimhneascann sé?
▪ní dheimhneascann sé
deimhneascann sí (FEM.)
▪an ndeimhneascann sí?
▪ní dheimhneascann sí
PLURAL
1
deimhneascaimid
▪an ndeimhneascaimid?
▪ní dheimhneascaimid
deimhneascann muid
▪an ndeimhneascann muid?
▪ní dheimhneascann muid
2
deimhneascann sibh
▪an ndeimhneascann sibh?
▪ní dheimhneascann sibh
3
deimhneascann siad
▪an ndeimhneascann siad?
▪ní dheimhneascann siad
PASSIVE
deimhneasctar
▪an ndeimhneasctar?
▪ní dheimhneasctar
SINGULAR
1
deimhneascfaidh mé
▪an ndeimhneascfaidh mé?
▪ní dheimhneascfaidh mé
2
deimhneascfaidh tú
▪an ndeimhneascfaidh tú?
▪ní dheimhneascfaidh tú
3
deimhneascfaidh sé (MASC.)
▪an ndeimhneascfaidh sé?
▪ní dheimhneascfaidh sé
deimhneascfaidh sí (FEM.)
▪an ndeimhneascfaidh sí?
▪ní dheimhneascfaidh sí
PLURAL
1
deimhneascfaimid
▪an ndeimhneascfaimid?
▪ní dheimhneascfaimid
deimhneascfaidh muid
▪an ndeimhneascfaidh muid?
▪ní dheimhneascfaidh muid
2
deimhneascfaidh sibh
▪an ndeimhneascfaidh sibh?
▪ní dheimhneascfaidh sibh
3
deimhneascfaidh siad
▪an ndeimhneascfaidh siad?
▪ní dheimhneascfaidh siad
PASSIVE
deimhneascfar
▪an ndeimhneascfar?
▪ní dheimhneascfar
SINGULAR
1
dheimhneascfainn
▪an ndeimhneascfainn?
▪ní dheimhneascfainn
2
dheimhneascfá
▪an ndeimhneascfá?
▪ní dheimhneascfá
3
dheimhneascfadh sé (MASC.)
▪an ndeimhneascfadh sé?
▪ní dheimhneascfadh sé
dheimhneascfadh sí (FEM.)
▪an ndeimhneascfadh sí?
▪ní dheimhneascfadh sí
PLURAL
1
dheimhneascfaimis
▪an ndeimhneascfaimis?
▪ní dheimhneascfaimis
dheimhneascfadh muid
▪an ndeimhneascfadh muid?
▪ní dheimhneascfadh muid
2
dheimhneascfadh sibh
▪an ndeimhneascfadh sibh?
▪ní dheimhneascfadh sibh
3
dheimhneascfaidís
▪an ndeimhneascfaidís?
▪ní dheimhneascfaidís
dheimhneascfadh siad
▪an ndeimhneascfadh siad?
▪ní dheimhneascfadh siad
PASSIVE
dheimhneascfaí
▪an ndeimhneascfaí?
▪ní dheimhneascfaí
SINGULAR
1
dheimhneascainn
▪an ndeimhneascainn?
▪ní dheimhneascainn
2
dheimhneasctá
▪an ndeimhneasctá?
▪ní dheimhneasctá
3
dheimhneascadh sé (MASC.)
▪an ndeimhneascadh sé?
▪ní dheimhneascadh sé
dheimhneascadh sí (FEM.)
▪an ndeimhneascadh sí?
▪ní dheimhneascadh sí
PLURAL
1
dheimhneascaimis
▪an ndeimhneascaimis?
▪ní dheimhneascaimis
dheimhneascadh muid
▪an ndeimhneascadh muid?
▪ní dheimhneascadh muid
2
dheimhneascadh sibh
▪an ndeimhneascadh sibh?
▪ní dheimhneascadh sibh
3
dheimhneascaidís
▪an ndeimhneascaidís?
▪ní dheimhneascaidís
dheimhneascadh siad
▪an ndeimhneascadh siad?
▪ní dheimhneascadh siad
PASSIVE
dheimhneasctaí
▪an ndeimhneasctaí?
▪ní dheimhneasctaí
SINGULAR
1
deimhneascaim!
▪ná deimhneascaim!
2
deimhneasc!
▪ná deimhneasc!
3
deimhneascadh sé! (MASC.)
▪ná deimhneascadh sé!
deimhneascadh sí! (FEM.)
▪ná deimhneascadh sí!
PLURAL
1
deimhneascaimis!
▪ná deimhneascaimis!
deimhneascadh muid!
▪ná deimhneascadh muid!
2
deimhneascaigí!
▪ná deimhneascaigí!
3
deimhneascaidís!
▪ná deimhneascaidís!
deimhneascadh siad!
▪ná deimhneascadh siad!
PASSIVE
deimhneasctar!
▪ná deimhneasctar!
SINGULAR
1
go ndeimhneasca mé
▪nár dheimhneasca mé
2
go ndeimhneasca tú
▪nár dheimhneasca tú
3
go ndeimhneasca sé (MASC.)
▪nár dheimhneasca sé
go ndeimhneasca sí (FEM.)
▪nár dheimhneasca sí
PLURAL
1
go ndeimhneascaimid
▪nár dheimhneascaimid
go ndeimhneasca muid
▪nár dheimhneasca muid
2
go ndeimhneasca sibh
▪nár dheimhneasca sibh
3
go ndeimhneasca siad
▪nár dheimhneasca siad
PASSIVE
go ndeimhneasctar
▪nár dheimhneasctar
