VERBAL NOUN
tiomáint
VERBAL ADJECTIVE
tiomáinte
SINGULAR
1
thiomáin mé
▪ar thiomáin mé?
▪níor thiomáin mé
2
thiomáin tú
▪ar thiomáin tú?
▪níor thiomáin tú
3
thiomáin sé (MASC.)
▪ar thiomáin sé?
▪níor thiomáin sé
thiomáin sí (FEM.)
▪ar thiomáin sí?
▪níor thiomáin sí
PLURAL
1
thiomáineamar
▪ar thiomáineamar?
▪níor thiomáineamar
thiomáin muid
▪ar thiomáin muid?
▪níor thiomáin muid
2
thiomáin sibh
▪ar thiomáin sibh?
▪níor thiomáin sibh
3
thiomáin siad
▪ar thiomáin siad?
▪níor thiomáin siad
thiomáineadar
▪ar thiomáineadar?
▪níor thiomáineadar
PASSIVE
tiomáineadh
▪ar tiomáineadh?
▪níor tiomáineadh
SINGULAR
1
tiomáinim
▪an dtiomáinim?
▪ní thiomáinim
2
tiomáineann tú
▪an dtiomáineann tú?
▪ní thiomáineann tú
3
tiomáineann sé (MASC.)
▪an dtiomáineann sé?
▪ní thiomáineann sé
tiomáineann sí (FEM.)
▪an dtiomáineann sí?
▪ní thiomáineann sí
PLURAL
1
tiomáinimid
▪an dtiomáinimid?
▪ní thiomáinimid
tiomáineann muid
▪an dtiomáineann muid?
▪ní thiomáineann muid
2
tiomáineann sibh
▪an dtiomáineann sibh?
▪ní thiomáineann sibh
3
tiomáineann siad
▪an dtiomáineann siad?
▪ní thiomáineann siad
PASSIVE
tiomáintear
▪an dtiomáintear?
▪ní thiomáintear
SINGULAR
1
tiomáinfidh mé
▪an dtiomáinfidh mé?
▪ní thiomáinfidh mé
2
tiomáinfidh tú
▪an dtiomáinfidh tú?
▪ní thiomáinfidh tú
3
tiomáinfidh sé (MASC.)
▪an dtiomáinfidh sé?
▪ní thiomáinfidh sé
tiomáinfidh sí (FEM.)
▪an dtiomáinfidh sí?
▪ní thiomáinfidh sí
PLURAL
1
tiomáinfimid
▪an dtiomáinfimid?
▪ní thiomáinfimid
tiomáinfidh muid
▪an dtiomáinfidh muid?
▪ní thiomáinfidh muid
2
tiomáinfidh sibh
▪an dtiomáinfidh sibh?
▪ní thiomáinfidh sibh
3
tiomáinfidh siad
▪an dtiomáinfidh siad?
▪ní thiomáinfidh siad
PASSIVE
tiomáinfear
▪an dtiomáinfear?
▪ní thiomáinfear
SINGULAR
1
thiomáinfinn
▪an dtiomáinfinn?
▪ní thiomáinfinn
2
thiomáinfeá
▪an dtiomáinfeá?
▪ní thiomáinfeá
3
thiomáinfeadh sé (MASC.)
▪an dtiomáinfeadh sé?
▪ní thiomáinfeadh sé
thiomáinfeadh sí (FEM.)
▪an dtiomáinfeadh sí?
▪ní thiomáinfeadh sí
PLURAL
1
thiomáinfimis
▪an dtiomáinfimis?
▪ní thiomáinfimis
thiomáinfeadh muid
▪an dtiomáinfeadh muid?
▪ní thiomáinfeadh muid
2
thiomáinfeadh sibh
▪an dtiomáinfeadh sibh?
▪ní thiomáinfeadh sibh
3
thiomáinfidís
▪an dtiomáinfidís?
▪ní thiomáinfidís
thiomáinfeadh siad
▪an dtiomáinfeadh siad?
▪ní thiomáinfeadh siad
PASSIVE
thiomáinfí
▪an dtiomáinfí?
▪ní thiomáinfí
SINGULAR
1
thiomáininn
▪an dtiomáininn?
▪ní thiomáininn
2
thiomáinteá
▪an dtiomáinteá?
▪ní thiomáinteá
3
thiomáineadh sé (MASC.)
▪an dtiomáineadh sé?
▪ní thiomáineadh sé
thiomáineadh sí (FEM.)
▪an dtiomáineadh sí?
▪ní thiomáineadh sí
PLURAL
1
thiomáinimis
▪an dtiomáinimis?
▪ní thiomáinimis
thiomáineadh muid
▪an dtiomáineadh muid?
▪ní thiomáineadh muid
2
thiomáineadh sibh
▪an dtiomáineadh sibh?
▪ní thiomáineadh sibh
3
thiomáinidís
▪an dtiomáinidís?
▪ní thiomáinidís
thiomáineadh siad
▪an dtiomáineadh siad?
▪ní thiomáineadh siad
PASSIVE
thiomáintí
▪an dtiomáintí?
▪ní thiomáintí
SINGULAR
1
tiomáinim!
▪ná tiomáinim!
2
tiomáin!
▪ná tiomáin!
3
tiomáineadh sé! (MASC.)
▪ná tiomáineadh sé!
tiomáineadh sí! (FEM.)
▪ná tiomáineadh sí!
PLURAL
1
tiomáinimis!
▪ná tiomáinimis!
tiomáineadh muid!
▪ná tiomáineadh muid!
2
tiomáinigí!
▪ná tiomáinigí!
3
tiomáinidís!
▪ná tiomáinidís!
tiomáineadh siad!
▪ná tiomáineadh siad!
PASSIVE
tiomáintear!
▪ná tiomáintear!
SINGULAR
1
go dtiomáine mé
▪nár thiomáine mé
2
go dtiomáine tú
▪nár thiomáine tú
3
go dtiomáine sé (MASC.)
▪nár thiomáine sé
go dtiomáine sí (FEM.)
▪nár thiomáine sí
PLURAL
1
go dtiomáinimid
▪nár thiomáinimid
go dtiomáine muid
▪nár thiomáine muid
2
go dtiomáine sibh
▪nár thiomáine sibh
3
go dtiomáine siad
▪nár thiomáine siad
PASSIVE
go dtiomáintear
▪nár thiomáintear
