SINGULAR
1
chum mé
▪ar chum mé?
▪níor chum mé
2
chum tú
▪ar chum tú?
▪níor chum tú
3
chum sé (MASC.)
▪ar chum sé?
▪níor chum sé
chum sí (FEM.)
▪ar chum sí?
▪níor chum sí
PLURAL
1
chumamar
▪ar chumamar?
▪níor chumamar
chum muid
▪ar chum muid?
▪níor chum muid
2
chum sibh
▪ar chum sibh?
▪níor chum sibh
3
chum siad
▪ar chum siad?
▪níor chum siad
chumadar
▪ar chumadar?
▪níor chumadar
PASSIVE
cumadh
▪ar cumadh?
▪níor cumadh
SINGULAR
1
cumaim
▪an gcumaim?
▪ní chumaim
2
cumann tú
▪an gcumann tú?
▪ní chumann tú
3
cumann sé (MASC.)
▪an gcumann sé?
▪ní chumann sé
cumann sí (FEM.)
▪an gcumann sí?
▪ní chumann sí
PLURAL
1
cumaimid
▪an gcumaimid?
▪ní chumaimid
cumann muid
▪an gcumann muid?
▪ní chumann muid
2
cumann sibh
▪an gcumann sibh?
▪ní chumann sibh
3
cumann siad
▪an gcumann siad?
▪ní chumann siad
PASSIVE
cumtar
▪an gcumtar?
▪ní chumtar
SINGULAR
1
cumfaidh mé
▪an gcumfaidh mé?
▪ní chumfaidh mé
2
cumfaidh tú
▪an gcumfaidh tú?
▪ní chumfaidh tú
3
cumfaidh sé (MASC.)
▪an gcumfaidh sé?
▪ní chumfaidh sé
cumfaidh sí (FEM.)
▪an gcumfaidh sí?
▪ní chumfaidh sí
PLURAL
1
cumfaimid
▪an gcumfaimid?
▪ní chumfaimid
cumfaidh muid
▪an gcumfaidh muid?
▪ní chumfaidh muid
2
cumfaidh sibh
▪an gcumfaidh sibh?
▪ní chumfaidh sibh
3
cumfaidh siad
▪an gcumfaidh siad?
▪ní chumfaidh siad
PASSIVE
cumfar
▪an gcumfar?
▪ní chumfar
SINGULAR
1
chumfainn
▪an gcumfainn?
▪ní chumfainn
2
chumfá
▪an gcumfá?
▪ní chumfá
3
chumfadh sé (MASC.)
▪an gcumfadh sé?
▪ní chumfadh sé
chumfadh sí (FEM.)
▪an gcumfadh sí?
▪ní chumfadh sí
PLURAL
1
chumfaimis
▪an gcumfaimis?
▪ní chumfaimis
chumfadh muid
▪an gcumfadh muid?
▪ní chumfadh muid
2
chumfadh sibh
▪an gcumfadh sibh?
▪ní chumfadh sibh
3
chumfaidís
▪an gcumfaidís?
▪ní chumfaidís
chumfadh siad
▪an gcumfadh siad?
▪ní chumfadh siad
PASSIVE
chumfaí
▪an gcumfaí?
▪ní chumfaí
SINGULAR
1
chumainn
▪an gcumainn?
▪ní chumainn
2
chumtá
▪an gcumtá?
▪ní chumtá
3
chumadh sé (MASC.)
▪an gcumadh sé?
▪ní chumadh sé
chumadh sí (FEM.)
▪an gcumadh sí?
▪ní chumadh sí
PLURAL
1
chumaimis
▪an gcumaimis?
▪ní chumaimis
chumadh muid
▪an gcumadh muid?
▪ní chumadh muid
2
chumadh sibh
▪an gcumadh sibh?
▪ní chumadh sibh
3
chumaidís
▪an gcumaidís?
▪ní chumaidís
chumadh siad
▪an gcumadh siad?
▪ní chumadh siad
PASSIVE
chumtaí
▪an gcumtaí?
▪ní chumtaí
SINGULAR
3
cumadh sé! (MASC.)
▪ná cumadh sé!
cumadh sí! (FEM.)
▪ná cumadh sí!
PLURAL
1
cumaimis!
▪ná cumaimis!
cumadh muid!
▪ná cumadh muid!
3
cumaidís!
▪ná cumaidís!
cumadh siad!
▪ná cumadh siad!
SINGULAR
1
go gcuma mé
▪nár chuma mé
2
go gcuma tú
▪nár chuma tú
3
go gcuma sé (MASC.)
▪nár chuma sé
go gcuma sí (FEM.)
▪nár chuma sí
PLURAL
1
go gcumaimid
▪nár chumaimid
go gcuma muid
▪nár chuma muid
2
go gcuma sibh
▪nár chuma sibh
3
go gcuma siad
▪nár chuma siad