VERBAL NOUN
díphéistiú
VERBAL ADJECTIVE
díphéistithe
SINGULAR
1
dhíphéistigh mé
▪ar dhíphéistigh mé?
▪níor dhíphéistigh mé
2
dhíphéistigh tú
▪ar dhíphéistigh tú?
▪níor dhíphéistigh tú
3
dhíphéistigh sé (MASC.)
▪ar dhíphéistigh sé?
▪níor dhíphéistigh sé
dhíphéistigh sí (FEM.)
▪ar dhíphéistigh sí?
▪níor dhíphéistigh sí
PLURAL
1
dhíphéistíomar
▪ar dhíphéistíomar?
▪níor dhíphéistíomar
dhíphéistigh muid
▪ar dhíphéistigh muid?
▪níor dhíphéistigh muid
2
dhíphéistigh sibh
▪ar dhíphéistigh sibh?
▪níor dhíphéistigh sibh
3
dhíphéistigh siad
▪ar dhíphéistigh siad?
▪níor dhíphéistigh siad
dhíphéistíodar
▪ar dhíphéistíodar?
▪níor dhíphéistíodar
PASSIVE
díphéistíodh
▪ar díphéistíodh?
▪níor díphéistíodh
SINGULAR
1
díphéistím
▪an ndíphéistím?
▪ní dhíphéistím
2
díphéistíonn tú
▪an ndíphéistíonn tú?
▪ní dhíphéistíonn tú
3
díphéistíonn sé (MASC.)
▪an ndíphéistíonn sé?
▪ní dhíphéistíonn sé
díphéistíonn sí (FEM.)
▪an ndíphéistíonn sí?
▪ní dhíphéistíonn sí
PLURAL
1
díphéistímid
▪an ndíphéistímid?
▪ní dhíphéistímid
díphéistíonn muid
▪an ndíphéistíonn muid?
▪ní dhíphéistíonn muid
2
díphéistíonn sibh
▪an ndíphéistíonn sibh?
▪ní dhíphéistíonn sibh
3
díphéistíonn siad
▪an ndíphéistíonn siad?
▪ní dhíphéistíonn siad
PASSIVE
díphéistítear
▪an ndíphéistítear?
▪ní dhíphéistítear
SINGULAR
1
díphéisteoidh mé
▪an ndíphéisteoidh mé?
▪ní dhíphéisteoidh mé
2
díphéisteoidh tú
▪an ndíphéisteoidh tú?
▪ní dhíphéisteoidh tú
3
díphéisteoidh sé (MASC.)
▪an ndíphéisteoidh sé?
▪ní dhíphéisteoidh sé
díphéisteoidh sí (FEM.)
▪an ndíphéisteoidh sí?
▪ní dhíphéisteoidh sí
PLURAL
1
díphéisteoimid
▪an ndíphéisteoimid?
▪ní dhíphéisteoimid
díphéisteoidh muid
▪an ndíphéisteoidh muid?
▪ní dhíphéisteoidh muid
2
díphéisteoidh sibh
▪an ndíphéisteoidh sibh?
▪ní dhíphéisteoidh sibh
3
díphéisteoidh siad
▪an ndíphéisteoidh siad?
▪ní dhíphéisteoidh siad
PASSIVE
díphéisteofar
▪an ndíphéisteofar?
▪ní dhíphéisteofar
SINGULAR
1
dhíphéisteoinn
▪an ndíphéisteoinn?
▪ní dhíphéisteoinn
2
dhíphéisteofá
▪an ndíphéisteofá?
▪ní dhíphéisteofá
3
dhíphéisteodh sé (MASC.)
▪an ndíphéisteodh sé?
▪ní dhíphéisteodh sé
dhíphéisteodh sí (FEM.)
▪an ndíphéisteodh sí?
▪ní dhíphéisteodh sí
PLURAL
1
dhíphéisteoimis
▪an ndíphéisteoimis?
▪ní dhíphéisteoimis
dhíphéisteodh muid
▪an ndíphéisteodh muid?
▪ní dhíphéisteodh muid
2
dhíphéisteodh sibh
▪an ndíphéisteodh sibh?
▪ní dhíphéisteodh sibh
3
dhíphéisteoidís
▪an ndíphéisteoidís?
▪ní dhíphéisteoidís
dhíphéisteodh siad
▪an ndíphéisteodh siad?
▪ní dhíphéisteodh siad
PASSIVE
dhíphéisteofaí
▪an ndíphéisteofaí?
▪ní dhíphéisteofaí
SINGULAR
1
dhíphéistínn
▪an ndíphéistínn?
▪ní dhíphéistínn
2
dhíphéistíteá
▪an ndíphéistíteá?
▪ní dhíphéistíteá
3
dhíphéistíodh sé (MASC.)
▪an ndíphéistíodh sé?
▪ní dhíphéistíodh sé
dhíphéistíodh sí (FEM.)
▪an ndíphéistíodh sí?
▪ní dhíphéistíodh sí
PLURAL
1
dhíphéistímis
▪an ndíphéistímis?
▪ní dhíphéistímis
dhíphéistíodh muid
▪an ndíphéistíodh muid?
▪ní dhíphéistíodh muid
2
dhíphéistíodh sibh
▪an ndíphéistíodh sibh?
▪ní dhíphéistíodh sibh
3
dhíphéistídís
▪an ndíphéistídís?
▪ní dhíphéistídís
dhíphéistíodh siad
▪an ndíphéistíodh siad?
▪ní dhíphéistíodh siad
PASSIVE
dhíphéistítí
▪an ndíphéistítí?
▪ní dhíphéistítí
SINGULAR
1
díphéistím!
▪ná díphéistím!
2
díphéistigh!
▪ná díphéistigh!
3
díphéistíodh sé! (MASC.)
▪ná díphéistíodh sé!
díphéistíodh sí! (FEM.)
▪ná díphéistíodh sí!
PLURAL
1
díphéistímis!
▪ná díphéistímis!
díphéistíodh muid!
▪ná díphéistíodh muid!
2
díphéistígí!
▪ná díphéistígí!
3
díphéistídís!
▪ná díphéistídís!
díphéistíodh siad!
▪ná díphéistíodh siad!
PASSIVE
díphéistítear!
▪ná díphéistítear!
SINGULAR
1
go ndíphéistí mé
▪nár dhíphéistí mé
2
go ndíphéistí tú
▪nár dhíphéistí tú
3
go ndíphéistí sé (MASC.)
▪nár dhíphéistí sé
go ndíphéistí sí (FEM.)
▪nár dhíphéistí sí
PLURAL
1
go ndíphéistímid
▪nár dhíphéistímid
go ndíphéistí muid
▪nár dhíphéistí muid
2
go ndíphéistí sibh
▪nár dhíphéistí sibh
3
go ndíphéistí siad
▪nár dhíphéistí siad
PASSIVE
go ndíphéistítear
▪nár dhíphéistítear
