VERBAL NOUN
díphlugáil
VERBAL ADJECTIVE
díphlugáilte
SINGULAR
1
dhíphlugáil mé
▪ar dhíphlugáil mé?
▪níor dhíphlugáil mé
2
dhíphlugáil tú
▪ar dhíphlugáil tú?
▪níor dhíphlugáil tú
3
dhíphlugáil sé (MASC.)
▪ar dhíphlugáil sé?
▪níor dhíphlugáil sé
dhíphlugáil sí (FEM.)
▪ar dhíphlugáil sí?
▪níor dhíphlugáil sí
PLURAL
1
dhíphlugálamar
▪ar dhíphlugálamar?
▪níor dhíphlugálamar
dhíphlugáil muid
▪ar dhíphlugáil muid?
▪níor dhíphlugáil muid
2
dhíphlugáil sibh
▪ar dhíphlugáil sibh?
▪níor dhíphlugáil sibh
3
dhíphlugáil siad
▪ar dhíphlugáil siad?
▪níor dhíphlugáil siad
dhíphlugáladar
▪ar dhíphlugáladar?
▪níor dhíphlugáladar
PASSIVE
díphlugáladh
▪ar díphlugáladh?
▪níor díphlugáladh
SINGULAR
1
díphlugálaim
▪an ndíphlugálaim?
▪ní dhíphlugálaim
2
díphlugálann tú
▪an ndíphlugálann tú?
▪ní dhíphlugálann tú
3
díphlugálann sé (MASC.)
▪an ndíphlugálann sé?
▪ní dhíphlugálann sé
díphlugálann sí (FEM.)
▪an ndíphlugálann sí?
▪ní dhíphlugálann sí
PLURAL
1
díphlugálaimid
▪an ndíphlugálaimid?
▪ní dhíphlugálaimid
díphlugálann muid
▪an ndíphlugálann muid?
▪ní dhíphlugálann muid
2
díphlugálann sibh
▪an ndíphlugálann sibh?
▪ní dhíphlugálann sibh
3
díphlugálann siad
▪an ndíphlugálann siad?
▪ní dhíphlugálann siad
PASSIVE
díphlugáiltear
▪an ndíphlugáiltear?
▪ní dhíphlugáiltear
SINGULAR
1
díphlugálfaidh mé
▪an ndíphlugálfaidh mé?
▪ní dhíphlugálfaidh mé
2
díphlugálfaidh tú
▪an ndíphlugálfaidh tú?
▪ní dhíphlugálfaidh tú
3
díphlugálfaidh sé (MASC.)
▪an ndíphlugálfaidh sé?
▪ní dhíphlugálfaidh sé
díphlugálfaidh sí (FEM.)
▪an ndíphlugálfaidh sí?
▪ní dhíphlugálfaidh sí
PLURAL
1
díphlugálfaimid
▪an ndíphlugálfaimid?
▪ní dhíphlugálfaimid
díphlugálfaidh muid
▪an ndíphlugálfaidh muid?
▪ní dhíphlugálfaidh muid
2
díphlugálfaidh sibh
▪an ndíphlugálfaidh sibh?
▪ní dhíphlugálfaidh sibh
3
díphlugálfaidh siad
▪an ndíphlugálfaidh siad?
▪ní dhíphlugálfaidh siad
PASSIVE
díphlugálfar
▪an ndíphlugálfar?
▪ní dhíphlugálfar
SINGULAR
1
dhíphlugálfainn
▪an ndíphlugálfainn?
▪ní dhíphlugálfainn
2
dhíphlugálfá
▪an ndíphlugálfá?
▪ní dhíphlugálfá
3
dhíphlugálfadh sé (MASC.)
▪an ndíphlugálfadh sé?
▪ní dhíphlugálfadh sé
dhíphlugálfadh sí (FEM.)
▪an ndíphlugálfadh sí?
▪ní dhíphlugálfadh sí
PLURAL
1
dhíphlugálfaimis
▪an ndíphlugálfaimis?
▪ní dhíphlugálfaimis
dhíphlugálfadh muid
▪an ndíphlugálfadh muid?
▪ní dhíphlugálfadh muid
2
dhíphlugálfadh sibh
▪an ndíphlugálfadh sibh?
▪ní dhíphlugálfadh sibh
3
dhíphlugálfaidís
▪an ndíphlugálfaidís?
▪ní dhíphlugálfaidís
dhíphlugálfadh siad
▪an ndíphlugálfadh siad?
▪ní dhíphlugálfadh siad
PASSIVE
dhíphlugálfaí
▪an ndíphlugálfaí?
▪ní dhíphlugálfaí
SINGULAR
1
dhíphlugálainn
▪an ndíphlugálainn?
▪ní dhíphlugálainn
2
dhíphlugáilteá
▪an ndíphlugáilteá?
▪ní dhíphlugáilteá
3
dhíphlugáladh sé (MASC.)
▪an ndíphlugáladh sé?
▪ní dhíphlugáladh sé
dhíphlugáladh sí (FEM.)
▪an ndíphlugáladh sí?
▪ní dhíphlugáladh sí
PLURAL
1
dhíphlugálaimis
▪an ndíphlugálaimis?
▪ní dhíphlugálaimis
dhíphlugáladh muid
▪an ndíphlugáladh muid?
▪ní dhíphlugáladh muid
2
dhíphlugáladh sibh
▪an ndíphlugáladh sibh?
▪ní dhíphlugáladh sibh
3
dhíphlugálaidís
▪an ndíphlugálaidís?
▪ní dhíphlugálaidís
dhíphlugáladh siad
▪an ndíphlugáladh siad?
▪ní dhíphlugáladh siad
PASSIVE
dhíphlugáiltí
▪an ndíphlugáiltí?
▪ní dhíphlugáiltí
SINGULAR
1
díphlugálaim!
▪ná díphlugálaim!
2
díphlugáil!
▪ná díphlugáil!
3
díphlugáladh sé! (MASC.)
▪ná díphlugáladh sé!
díphlugáladh sí! (FEM.)
▪ná díphlugáladh sí!
PLURAL
1
díphlugálaimis!
▪ná díphlugálaimis!
díphlugáladh muid!
▪ná díphlugáladh muid!
2
díphlugálaigí!
▪ná díphlugálaigí!
3
díphlugálaidís!
▪ná díphlugálaidís!
díphlugáladh siad!
▪ná díphlugáladh siad!
PASSIVE
díphlugáiltear!
▪ná díphlugáiltear!
SINGULAR
1
go ndíphlugála mé
▪nár dhíphlugála mé
2
go ndíphlugála tú
▪nár dhíphlugála tú
3
go ndíphlugála sé (MASC.)
▪nár dhíphlugála sé
go ndíphlugála sí (FEM.)
▪nár dhíphlugála sí
PLURAL
1
go ndíphlugálaimid
▪nár dhíphlugálaimid
go ndíphlugála muid
▪nár dhíphlugála muid
2
go ndíphlugála sibh
▪nár dhíphlugála sibh
3
go ndíphlugála siad
▪nár dhíphlugála siad
PASSIVE
go ndíphlugáiltear
▪nár dhíphlugáiltear
