VERBAL NOUN
díphacáil
VERBAL ADJECTIVE
díphacáilte
SINGULAR
1
dhíphacáil mé
▪ar dhíphacáil mé?
▪níor dhíphacáil mé
2
dhíphacáil tú
▪ar dhíphacáil tú?
▪níor dhíphacáil tú
3
dhíphacáil sé (MASC.)
▪ar dhíphacáil sé?
▪níor dhíphacáil sé
dhíphacáil sí (FEM.)
▪ar dhíphacáil sí?
▪níor dhíphacáil sí
PLURAL
1
dhíphacálamar
▪ar dhíphacálamar?
▪níor dhíphacálamar
dhíphacáil muid
▪ar dhíphacáil muid?
▪níor dhíphacáil muid
2
dhíphacáil sibh
▪ar dhíphacáil sibh?
▪níor dhíphacáil sibh
3
dhíphacáil siad
▪ar dhíphacáil siad?
▪níor dhíphacáil siad
dhíphacáladar
▪ar dhíphacáladar?
▪níor dhíphacáladar
PASSIVE
díphacáladh
▪ar díphacáladh?
▪níor díphacáladh
SINGULAR
1
díphacálaim
▪an ndíphacálaim?
▪ní dhíphacálaim
2
díphacálann tú
▪an ndíphacálann tú?
▪ní dhíphacálann tú
3
díphacálann sé (MASC.)
▪an ndíphacálann sé?
▪ní dhíphacálann sé
díphacálann sí (FEM.)
▪an ndíphacálann sí?
▪ní dhíphacálann sí
PLURAL
1
díphacálaimid
▪an ndíphacálaimid?
▪ní dhíphacálaimid
díphacálann muid
▪an ndíphacálann muid?
▪ní dhíphacálann muid
2
díphacálann sibh
▪an ndíphacálann sibh?
▪ní dhíphacálann sibh
3
díphacálann siad
▪an ndíphacálann siad?
▪ní dhíphacálann siad
PASSIVE
díphacáiltear
▪an ndíphacáiltear?
▪ní dhíphacáiltear
SINGULAR
1
díphacálfaidh mé
▪an ndíphacálfaidh mé?
▪ní dhíphacálfaidh mé
2
díphacálfaidh tú
▪an ndíphacálfaidh tú?
▪ní dhíphacálfaidh tú
3
díphacálfaidh sé (MASC.)
▪an ndíphacálfaidh sé?
▪ní dhíphacálfaidh sé
díphacálfaidh sí (FEM.)
▪an ndíphacálfaidh sí?
▪ní dhíphacálfaidh sí
PLURAL
1
díphacálfaimid
▪an ndíphacálfaimid?
▪ní dhíphacálfaimid
díphacálfaidh muid
▪an ndíphacálfaidh muid?
▪ní dhíphacálfaidh muid
2
díphacálfaidh sibh
▪an ndíphacálfaidh sibh?
▪ní dhíphacálfaidh sibh
3
díphacálfaidh siad
▪an ndíphacálfaidh siad?
▪ní dhíphacálfaidh siad
PASSIVE
díphacálfar
▪an ndíphacálfar?
▪ní dhíphacálfar
SINGULAR
1
dhíphacálfainn
▪an ndíphacálfainn?
▪ní dhíphacálfainn
2
dhíphacálfá
▪an ndíphacálfá?
▪ní dhíphacálfá
3
dhíphacálfadh sé (MASC.)
▪an ndíphacálfadh sé?
▪ní dhíphacálfadh sé
dhíphacálfadh sí (FEM.)
▪an ndíphacálfadh sí?
▪ní dhíphacálfadh sí
PLURAL
1
dhíphacálfaimis
▪an ndíphacálfaimis?
▪ní dhíphacálfaimis
dhíphacálfadh muid
▪an ndíphacálfadh muid?
▪ní dhíphacálfadh muid
2
dhíphacálfadh sibh
▪an ndíphacálfadh sibh?
▪ní dhíphacálfadh sibh
3
dhíphacálfaidís
▪an ndíphacálfaidís?
▪ní dhíphacálfaidís
dhíphacálfadh siad
▪an ndíphacálfadh siad?
▪ní dhíphacálfadh siad
PASSIVE
dhíphacálfaí
▪an ndíphacálfaí?
▪ní dhíphacálfaí
SINGULAR
1
dhíphacálainn
▪an ndíphacálainn?
▪ní dhíphacálainn
2
dhíphacáilteá
▪an ndíphacáilteá?
▪ní dhíphacáilteá
3
dhíphacáladh sé (MASC.)
▪an ndíphacáladh sé?
▪ní dhíphacáladh sé
dhíphacáladh sí (FEM.)
▪an ndíphacáladh sí?
▪ní dhíphacáladh sí
PLURAL
1
dhíphacálaimis
▪an ndíphacálaimis?
▪ní dhíphacálaimis
dhíphacáladh muid
▪an ndíphacáladh muid?
▪ní dhíphacáladh muid
2
dhíphacáladh sibh
▪an ndíphacáladh sibh?
▪ní dhíphacáladh sibh
3
dhíphacálaidís
▪an ndíphacálaidís?
▪ní dhíphacálaidís
dhíphacáladh siad
▪an ndíphacáladh siad?
▪ní dhíphacáladh siad
PASSIVE
dhíphacáiltí
▪an ndíphacáiltí?
▪ní dhíphacáiltí
SINGULAR
1
díphacálaim!
▪ná díphacálaim!
2
díphacáil!
▪ná díphacáil!
3
díphacáladh sé! (MASC.)
▪ná díphacáladh sé!
díphacáladh sí! (FEM.)
▪ná díphacáladh sí!
PLURAL
1
díphacálaimis!
▪ná díphacálaimis!
díphacáladh muid!
▪ná díphacáladh muid!
2
díphacálaigí!
▪ná díphacálaigí!
3
díphacálaidís!
▪ná díphacálaidís!
díphacáladh siad!
▪ná díphacáladh siad!
PASSIVE
díphacáiltear!
▪ná díphacáiltear!
SINGULAR
1
go ndíphacála mé
▪nár dhíphacála mé
2
go ndíphacála tú
▪nár dhíphacála tú
3
go ndíphacála sé (MASC.)
▪nár dhíphacála sé
go ndíphacála sí (FEM.)
▪nár dhíphacála sí
PLURAL
1
go ndíphacálaimid
▪nár dhíphacálaimid
go ndíphacála muid
▪nár dhíphacála muid
2
go ndíphacála sibh
▪nár dhíphacála sibh
3
go ndíphacála siad
▪nár dhíphacála siad
PASSIVE
go ndíphacáiltear
▪nár dhíphacáiltear
